Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

4,420 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, lajmi qe donim te degjonim: Zikalterit po pergatisin nje bond per te rifinancuar borxhin ndaj Goldman

Inter, lajmi qe donim te degjonim: Zikalterit po pergatisin nje bond per te rifinancuar borxhin ndaj Goldman
Inter Club Staff

Bond per te rifinancuar borxhin – Inter me sa duket eshte shume afer, sipas asaj qe thuhet nga Sole 24 Ore, qe te mbylli rifinancimin e borxhit te kontraktuar ne 2015 me Goldman Sachs dhe Unicredit, kur Erick Thohir kishte ende ne dore kontrollin e klubit perpara se ne loje te hynte kolosi kinez Suning.

Sipas asaj qe thuhet nga Sole, me kete operacion Interi do te shenjestronte qe te mbledhe financime te reja ne nje shifer totale ndermjet 200 dhe 300 milione eurove. Resurset do te perdoren kryesisht per te mbuluar financimin e bere ne 2015 prej 230 milionesh, por qe per shkak te rimbursimeve te bera nga klubi deri me tani, ka mberritur ne 208 milione euro ne 30 qershor 2017, pra eshte ulur.

Ne tavolinen e punes se drejtuesve zikalter eshte leshimi i nje bondi (huazim me detyrim) qe duhet te emetohet po me asistencen e Goldman Sachs dhe disa investuesve te tjere institucional (banka dhe fonde), e qe ne kete menyre do e vinin Interin ne nje pozicion te favorshem per te shlyer borxhin e vjeter si dhe te kishin nje te ri me nje kohezgjatje me te madhe e qe nuk do te rendonte tek FPF. Interesi aktualisht eshte rreth 5,5% dhe parashikon kete rimbursim:

  • 1 kest prej 1 milion eurosh i paguar brenda 1 korrikut 2015 (rregullisht e paguar)
  • 15 keste tremujore prej 3 milione erurosh secila prej 1 tetorit 2015 deri ne 1 prill 2010 per nje total prej 45 milione euro, e sipas planit te rimbursimit te paraqitur nga klubi, sot per sot eshte respektuar totalisht.
  • Nje maksi-kest prej 184 milione eurosh per tu paguar brenda 1 korrikut 2019.

Ne 30 qershor 2017 Interi kishte borxhe (duke llogaritur edhe ato ndaj klubeve te tjera dhe furnitoreve) ne nje total prej 637 milione euro, i rritur ne krahasim 488 milione eurot e 30 qershorit 2016. Kjo rritje ishte per shkak se Suning i ka kaluar Interit rreth 221 milione euro ne krahasim me 40 milione euro ne 30 qershor 2016. Keto para qe Suning ka kaluar tek zikalterit, quhen si borxh ne ekonomi por realisht jane investim per klubin nga ana e kinezeve per infrastrukturen si dhe financimin e merkatos.

—–

Nderkohe, mos e humbisni rubriken 110Inter ne shqip te cilen mund ta lexoni duke klikuar  ketu: –> 110INTER <–

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.