Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

677 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, Moratti mund te shes aksionet e tij: situata

Inter, Moratti mund te shes aksionet e tij: situata
Bujar Berishaj

Munges e interesit, deshira per ta percjellur me i shkeputur, deshira per te hequr rrobat e nje lideri te ekipit, dhe ta doj skuadren e tij si nje tifoz i madh. Ndoshta keshtu, ndoshta me teper.

Massimo Moratti dhe Inter, nje dashuri qe kurre nuk zbehet, po per muaj ka marr nje paraqitje te re. Presidenti i nderit te Inter eshte ende mbajtesi i 30% te aksioneve te shoqerise, dhe sipas raporteve nga Silvia Vallini, do jete i gatshem te heq dore edhe nga pjesa e fundit e asaj qe dikur ishte torta e tij.

Ne kete rast i vetmi ndermjetsues do ishte qarte, Erick Thohir, pasardhesi i tij qe mund te kerkoj investitor te rinj. Ndoshta familja Bakrie, qe pajtohet me padronin me origjine indoneziane, buxhetin e madh dhe prestigjin ne vendin e origjines.

Nje perfshirje e mundshme e familjes Bakrie ishte diskutuar para se marreveshja Thohir dhe Moratti te konkretizohej dhe ky mund te jete momenti i duhur per hyrjen e tyre ne shoqeri. Ne cdo rast Thohir, nuk do qe ta marr kete hap tani. Ai fillimisht do qe ta stabilizoj situaten, dhe pastaj te testoj rruge te reja dhe bashkpuntore te rinj potencial.

Nderkohe ne tetor, ka nje takim mes aksionareve, ku nder te tjera ka nje rritje kapitali. Te cilat ne teori, duhet te marrin marrin pjese njejte edhe tek Moratti, qe vazhdon ta doj Interin, ta jetoj ate. Por, me nje vision te ndryshem, me nje vullnet te ndryshem. Zemra e tij eshte zikalter, e ardhmja, ndoshta jo.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.