Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

3,069 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, ne rast se deshton 4-2-3-1, dy opsione per De Ber: Gabigol titullar?

Inter, ne rast se deshton 4-2-3-1, dy opsione per De Ber: Gabigol titullar?
Inter Club Staff

Ndeshjet e fundit te Interit kane treguar nje vuajtje te sigurte te zikalterve sa here qe ne formacion ka pasur shume lojtare sulmues, kjo edhe sepse nuk jane treguar shume goleadore.

Prezenca e perkohshme ne fushe e Banega, Perisic, Candreva dhe Icardit ka bere qe zikalterit te vuajne shume sidomos ne kundersulmet e kundershtareve te cilat shpesh kane gjetur nje mbrojtje te bere ‘copash’.

La Gazzetta dello Sport hedh nje hipoteze me dy alternativa taktike te ndryshme per De Boer: “Banega mund te jape me te miren e tij si nje trekuartist ne nje formacion 4-3-1-2, me nje mesfushe me tre mesfushore qendror si parashuta. Ky formacion do te sillte uljen ne stol te Candreva dhe Perisic, pervec rasteve kur do te perdoreshin si mesfushore te brendshem krahu. Por nese vendos se Banega duhet te jete busulla e skuadres, duhet ta rregullosh skuadren ne menyre te tille qe ai te shkelqeje dhe te funksionoje ne 100% te forces se tij. E nese Perisic nuk do te funksionoje si mesfushor apo edhe si sulmues i dyte, atehere eshte rruge e lire per Gabigol dhe Eder per nje treshe sulmi amerikano latine.”

immagine

Hipoteza e pare e Gazzetta dello Sport.

Por ka edhe nje hipoteze te dyte, qe do te shtynte De Boer qe te hidhte Interin ne fushe pa busullen e skuadres se tij, Banega. “4-3-3 pa Banega por me Candreven dhe Perisic te jep mundesine te besosh te dy korsite e krahut. Banega ne kete formacion nuk mund te luaje dot ne mesfushe sepse ai eshte nje trekuartist natyral dhe cdo pozicion tjeter do e vinte ne veshtiresi. Ever eshte nje dhjete, leviz si dhjete dhe si i tille duhet perdorur.”

immagine

Hipoteza e dyte e Gazzetta dello Sport.

Vlen te qartesohet se keto jane vetem dy hipoteza nga La Gazzetta dello Sport per momentin dhe jo sinjale apo vendime te Frank De Boer.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.