Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

3,298 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, nje thesar i vogel edhe per merkaton. Borxhet ulen ne…

Inter, nje thesar i vogel edhe per merkaton. Borxhet ulen ne…
Xhorxh Gellci

Interi nis nje epoke te re, pas rritjes te kapitalit pas ardhjes ne shoqeri te grupit indonezian te kryesuar nga Erick Thohir. Shoqeria zikalter, qe ne bilancin e fundit kishte 432,9 milion debite dhe 145 milion kredite, do te permiresoje gjendjen fale 75 milioneve te paguar nga pronaret e rinj dhe 180 milion qe jane futur nga Thohir, Roeslani dhe Soetedjo nepermjet “The International Sports Capital cosortium”.

Kjo do te thote se debitet do te zbresin ne dicka me pak se 100 milion euro. Nderkohe, kapitali i shoqerise zikalter eshte kthyer ne 15 milion euro nga 4,5 qe ishte pas asamblese te fundit. Gjithcka, fale 10,5 milion te rritjes te kapitalit te nenshkruar nga indonezianet.

Pra, thesari i vogel qe ngelet, sic shpjegon Il Sole 24 Ore eshte prej 64,5 milion (25 prej te cilave vijne nga familja Moratti, qe merr pjese ne te gjithe futjet e parave ne shoqeri ne masen 30%).

Nje thesar qe do te sherbeje edhe per merkaton dhe planin per te perforcuar skuadren, qe do te nise qe ne janar…

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags