Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | May 31, 2020

Scroll to top

Top

1,061 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter-Real Madrid, ja stadiumi ku do luhet ndeshja!

Inter-Real Madrid, ja stadiumi ku do luhet ndeshja!
Andi Prifti

MILANO – Ne 10 gusht zikaltrit do te jene ne Missouri ne Saint Louis, ku do te luajne nje miqesore luksi kunder Real Madrid te Carlo Ancelotti-t: teatri i kesaj sfide do te jete Edward Jones Dome. Ndeshja do luhet ne oren 13 lokale, ora 20 me oren Italiane.

Impianti ka kushtuar 280 milione dollare dhe ka 67,000 vende per tifozet. Eshte inaguruar ne 1995 (disa kohe me pare quhej Trans World Airlines). Ben pjese ne America Center, nje qender e rendesishme qe ka disa vite qe organizon takime te medha. Stadiumi eshte e nje skuadre te futbollit amerikan ne West Division te NFL. Impianti eshte komplet i mbuluar dhe terreni i lojes eshte me bar sintetik.

Perveç takimeve te medha ne futboll, Edward Jones Dome eshte i njohur dhe per nje rekord te veçante: eshte bere vendi me i madh i populluar me njerez ne historine e Shteteve te Bashkuara, me më shume se 104.000 persona qe ishin mbledhur ne meshen e Papa Giovanni Paolo II ne 1999. Por dhe artiste te madhenj kane shkelur ne kete impiant: pershmembull: U2, Rolling Stones dhe Metallica.

Ja dhe nje foto e stadiumit:

b696451be60759180616ccc54096af77-31792-d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.