Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 24, 2021

Scroll to top

Top

456 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, rekord ne San Siro: te ardhura historike kunder Barcelones. Qe ne fillim te sezonit…

Inter, rekord ne San Siro: te ardhura historike kunder Barcelones. Qe ne fillim te sezonit…
Ardis
  • On 06/11/2018, 13:34

Serish edhe njehere San Siro pergjigjet prezent. Dhe e ben duke i dhuruar Inter-it nje rekord te pabesueshem te ardhurash: sic eshte komunikuar edhe nga vete klubi zikalter, me rastin e ndeshjes te kesaj mbremje tashme eshte arritur shifra e 5.8 milione , nje shifer qe nuk eshte arketuar ndonjehere nga nje shoqeri italiane.

Numra impresionuese, qe demonstron entuziazmin e popullit zikalter qe nga fillimi i sezonit. Shifra qe tregohen nga Gazzetta dello Sport:

“Ndeshja me e pasur ne arketime pergjithmone ne Itali. Qe perpara se te fillonte Inter-Barcelona sezoni 2018-2019 kap rekordin e pare, ate te arketimit. Ne arkat e klubit zikalter do te futen 5.8 milione , shifra me e larte e prekur ndonjehere nga nje klub italian midis ndeshjeve ne kampionat dhe kupa europiane”.

300 mije € me shume ne krahasim me rekordin e arritur ne gjysemfinalen e Champions League Roma-Liverpool e sezonit te kaluar. Tete vjete me pare gjysemfinalja kunder Barcelones do te sillte ne Meazza 80.074 spektatore”.

“Ne San Siro sonte do te jene 73.500: te gjitha sektoret e tifozeve zikalter te ezauruara, ne terzo anello, mbi Curva Nord do te jene 800 tifoze blaugrane nga 5500 vende te disponueshme. Numra shume te mire, qe konfirmojne entuziazmin e popullit zikalter”.

“Nga ana tjeter eshte kuptuar menjehere qe do te ishte nje sezon me numra te rendesishem: pervec 37 mije te abonuareve per Serie A, teserat te gjitha te ezauruara ne fillim te gushtit. Me pas rikthimi ne Champions League dhe ndeshja kunder Tottenham me 64 mije spektatore”.

“Shume spektatore ne tribunat e stadiumit dhe shume te ardhura te arketuara nga klubi. Sot, duke konsideruar edhe publikun ne mbremje, Inter-i do te kaloje kuoten e 514 mije biletave sezonale te shitura. Ne 8 ndeshje ne shtepi (6 ne Serie A, 2 ne Champions League), mesatarja e spektatoreve eshte me 64.300, bashke me pikun e derby-t te 21 tetorit ka arritur ne 77.512. Ne nivel arketimi, perkundrazi, qellimi per te arritur 23 milione €, tashme eshte arritur por edhe me shume”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.