Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

3,524 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, tre gola te pesuar ne 7 javet e para: me mire eshte bere vetem ne sezonin 1966/67…

Inter Club Staff

Ne historine e saj Interi ka pesuar me pak se 3 gola pas 7 javeve te para te kampionatit vetem nje here, ne 1966-67: ne pankine ka qene Helenio Herrera dhe lojtaret ishin ato te skuadres legjendare.

Zikalterit ne ate vit e mbyllen ne vendin e dyte dhe atehere i fituan te 7 ndeshjet e para te kampionatit (ndeshjen e pare e humben tek ndeshja e dhjete 3-2 ndaj Bolognes, ku me pare kishin ardhur 8 fitore dhe 1 barazim) dhe te vetmin gol ne ato 9 ndeshje e kishin pesuar ne ndeshjen ne shtepi ndaj Spal nga dikush qe quhej Fabio Capello.

Sipas Corriere dello Sport, ne tre raste te tjera rrjetat e pesuara kane qene 3: hera e fundit ka qene ne 2010-11 me Benitez (skuadra qe e mbylli ne vendin e dyte dhe fituese e Kupes se Italise me Leonardon ne pankine), por ka ndodhur edhe ne 1988-89 (viti i kampionatit rekord), ne 1986-87 (ne vendin e trete), ne 1981-82 (vendi i peste) ne 1979-80 (kampione), ne 1972 (ne vendin e katert), 1864-65 (kampione) dhe ne 1963-64 (vendi i dyte). Pas disa llogarive, Interi gjithmone e ka mbyllur ne kater vendet e para kur e ka nisur kampionatin ne kete lloj menyre. Do te jete hera e duhur kesaj radhe?

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.