Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | May 22, 2019

Scroll to top

Top

602 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, Zhang Jindong eshte njeriu i 13 me i pasur i Kines: ja pasuria marramendese e tij!

Inter, Zhang Jindong eshte njeriu i 13 me i pasur i Kines: ja pasuria marramendese e tij!
Inter Club Staff

Nje fuqi ekonomike qe nuk ndalon se rrituri ne menyre eksponenciale dhe qe tregon edhe njehere se sa solide eshte Interi dhe e ardhmja e saj me Suning prapa shpines.

Sipas nje klasifikimi vjetor te Hurun Report qe eshte sjelle ne Itali nga Calcio e Finanza, ne fakt, Zhang Jindong, pronari i Suning dhe klubit zikalter eshte ne vendin e 13 te njerezve me te pasur ne Kine me nje pasuri marramendese prej 14 miliarde dollares.

Rritja nga viti i kaluar eshte me 2% dhe keshtu ai ka fituar dy pozicione nga viti i kaluar.

Sipas asaj qe shkruhet nga Calcio e Finanza, ne kete klasifikim eshte prezent edhe vellai i Zhang Jindong qe eshte zevendespresidenti i Suning.

Per kete Calcio e Finanza ka shkruar: “Ne kete klasifikim eshte edhe Bu Yang (ne vendin e 163 me 2,9 miliarde dollare pasuri). Aksioneri i Suning tjeter, Chen Jingeng por edhe vellai i  Zhang Jindong, Zhang Guiping ne vendin e 427 me 1,3 miliarde pasuri.”

Ne krye te ketij klasifikimi eshte edhe pronari i Alibaba (qe muajt e shkuar ka nisur nje bashkepunim te ri komercial me Suning) Jack Ma, por qe kohet e fundit ka dhene doreheqjen nga bota e biznesit.

“Ne maje rikthehet Jack Ma, themeluesi i gjigandit Alibaba qe muajin e shkuar dha doreheqjen nga bota be biznesit. Pasuria e tij llogaritet te jete diku tek 39 miliarde dollare, nje rritje prej 35% nga viti i kaluar.”

“Ne vendin e dyte eshte Xu Jiavin, pronari i Guangzhou Evergrande, klubit te futbollit ku punon si tranjer edhe Fabio Cannavaro.”

Ky eshte klasifikimi i plote:

Zhang

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.