Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,572 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Interi denohet, Juventusi jo. Rikthim ne vitet e erreta te futbollit Italian?

Interi denohet, Juventusi jo. Rikthim ne vitet e erreta te futbollit Italian?
Inter Club Staff

Ekziston nje rracizem i Serie A dhe nje i Serie B? Me rregull nuk duhet te ekzistonte, por per ata qe drejtojne ne raste te tilla perdoren dy pesha dhe dy peshore.

Per federaten koret “anti-semitiste” jane me pak te keqija se sa ato te diskriminimit territorial, dhe pse dihet se rracizmi mbetet rracizem, qofte per ngjyren apo per prejardhjen, ai ne thelb mbetet i tille. Per Federaten njeri ekip(Interi) eshte i njerkes, dhe tjetri(Juventusi) eshte i nenes. Dy raste te ndryshme por shume te njejta ne thelb.

CFARE BENI? – Ai qe nxjerr ne pah kete gje eshte Ruben Della Rocca, njeri qe meret me komunitetin hebraik te Komunes se Romes, sipas te cilit, koret anti-Napoletane te Curva Nord jane denuar drejtesisht, kurse ato te Juventusit anti-Semitiste kunder Fiorentines sollen vetem nje gjobe prej 25.000 eurosh tek ekipi bardhezi. Nje kerkese shume e drejte nga ana e ketij te fundit, dhe kjo kerkese eshte mbeshtur sot ne numrin e perditshem te “Il Corriere dello Sport”.

Per kete fakt, Federata duhet te jape nje shpjegim, ose te heqe denimin e Curva Nord ndaj Lazios. Serie A po rrezikon seriozisht te rikthehet ne vitet e erreta te Calciopolit ku Federata drejtohej nga Mafia, Mafia vendoste arbitrat, rregullat si edhe rezultatet e Mafia ishte kupola drejtuese e Juventusit.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.