Inter Club Albania | October 4, 2022

1,015 views

Interi shperthen ne zemerim: arbitrat nen akuze. Te pakten 6 penallti te mohuara dhe…

Ardis
  • On 11/01/2014, 14:05

Gazzetta dello Sport: “Ne 45 ndeshjet e fundit ne kampionat, Interit i jane dhene vetem dy penallti.

Mund te luash keq dhe te fitosh. Futbolli, ne fakt, nuk eshte gjimnastike artistike dhe jo gjithmone performanca ndikon tek rezultati. Per kete motiv, pikerisht si ne vitin e kaluar, pendohet dhe shperthen ne zemerim per nje sere vendimesh arbitrare shume te diskutueshme.

Ne vecanti, te impresionojne te dhenat e penalltive te akorduara ne favor: “Ne 45 ndeshjet e kampionatit, Interit i jane akorduar vetem 2 penallti. Qendron fakti qe midis 3 nentorit 2012 dhe te henes se kaluar nga pika e 11 metershit ka gjuajtur vetem Alvarez, qe me 5 maj ka shenuar nje gol me penallti ne ndeshjen me Napolin 1-3 dhe nje tjeter tre dite me vone ku gaboi ne humbjen kunder Lazios”. Shkurt, te dhena te turpshme. Sepse sipas te dhenave: ne pjesen me te madhe te rasteve te movioles kane treguar se zikaltrit kane pasur te drejte te protestojne.

Pervec menaxhimit tendencioz dhe vendimeve te gabuara, klubi zikalter eshte zbehur mbi te gjitha per shkak te penalltive te mos akorduara. Vetem ne kete sezon, ne fakt, jane gjashte rastet qe nuk jane pare as nga arbitri qendror as nga asistentet e tij, as nga arbitrat mbrapa porte: mbi Palacion te “minuar” ne Catania; mbi Palacion kunder Livornos ne fund te pjeses se pare; mbi Alvarez ne fillim te pjeses se dyte kunder Parmes; mbi Palacion ne ndeshjen kunder Napolit; mbi Palacion ne derby; mbi Rolandon ne ndeshjen kunder Lazios. Do te jete edhe nje kontakt shume i dyshimte midis Antonsson dhe Guarin ne Dall`Ara, por ky rast lihet menjane sepse eshte shume pak i qarte me keto raste shume te qarta.

Keto qendrojne vetem per Serie A. Ndeshjen e fundit, eshte nje penallti qe e kerkoi me te madhe Diego Milito ne ndeshjen Udinese-Inter ne TIM Cup, faza e fundit e kerdise. Nuk eshte pare ndonjehere kaq te acaruar per nje vendim arbitrar. Ai e di qe ne kampionat ka momente te mira dhe te keqija, por kjo e fundit nuk justifikon palen e trete te beje sic deshiron. Per fat te keq, eshte nje zakon i keq qe ecen prej kohesh dhe jo vetem ne kete sezon. Mazzarri e filloi kampionatin duke i shmangur keto lloj polemikash, me pas e pa te arsyeshme qe ne mes te konferences per shtyp i vinte ne dukje keto gabime. Tashme tekniku eshte betuar qe te mos flase me per arbitra. Erick Thohir nuk e fshehu dot bezdisjen nga ky “zakon i keq” dhe nuk mund te perjashtohet se shume shpejt shoqeria mund te marre nje qendrim per kete fenomen. Tek Interi asnje nuk kerkon alibi, por vetem giustizia. Kaq shume e veshtire eshte per tu kuptuar?