Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | July 29, 2021

Scroll to top

Top

1,128 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Itali, kompanite e basteve kane filluar te pranojne baste per renien e Milanit ne Serie B

Itali, kompanite e basteve kane filluar te pranojne baste per renien e Milanit ne Serie B
Inter Club Staff

Mbase rete e zeza mbi pronaret e Milanit por mbase edhe e kaluara e tyre qe i ka pare dy here te luajne ne Serie B, sic thoshte edhe Peppino Prisco “Nje here falas dhe nje here duke paguar”, ka ndikuar tek ky kuotim qe kane bere kompanite e basteve ne Itali. 

Zerat e vazhdueshem per te ardhmen ekonomike te Milanit dhe aventurat e keqija te presidentit Yonghong Li kane krijuar “pritshmeri te zeza” per tifozet e Milanit nga kompanite e basteve.

Tek kompania Sisal Matchpoint mund te luhet nje bast per renien e Milanit ne Serie B brenda sezonit 2020/21 dhe per te thene te verteten kuota nuk eshte aspak e larte: nese kjo gje ndodh, gje qe tifozet e Milanit nuk do te donin te ndodhte kurre, Sisal Matchpoint te paguan 50 here me shume se sa shuma qe keni luajtur. 

Pra, koeficenti per renien e Milanit ne Serie B deri ne 2021 eshte vetem 50.

Ne kete rast do te ishte renia e trete e Milanit ne Serie B.

Image result for Milan Serie B

Heren e pare ndodhi ne 1980 per shkak te skandalit te basteve “Tottonero” ku Milani u shpall fajtor per shitje ndeshjesh.

Hera e dyte ka ndodhur ne 1982, por kesaj radhe jo per motive ekstra-futbollistike por per faktin e vetem qe ishin nje nga skuadrat me te dobta te Serie A.

Image result for priscointer

Pikerisht nga kjo ka lindur edhe shprehja legjendare e Priscos, ku per heren e pare, Prisco thoshte gjithmone “Rane ne Serie B duke paguar” ndersa per heren e dyte kur ata rane per shkak te rezultateve sportive, Prisco deklaroi: “Kesaj radhe rane gratis, pa paguar asgje.”

Por te mos harrojme se sa i madh ka qene Peppino:

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.