Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | May 27, 2020

Scroll to top

Top

5,719 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Ja kush eshte fondi qe po blen aksionet e Interit: quhet LionRock dhe eshte ne pronesi te…

Ja kush eshte fondi qe po blen aksionet e Interit: quhet LionRock dhe eshte ne pronesi te…
Inter Club Staff

Lajmin per kete gje e jep sot Gazzetta dello Sport: fondi qe po blen 31,05% te aksioneve te Interit qe sot jane ne doren e Erick Thohir do te jete LionRock Capital.

“Behet fjale per nje fond investimi ne seli ne Hong Kong qe eshte krijuar ne 2011 nga Daniel Keung Tseung, biznesmen gjysme-amerikan i lindur ne 1971 dhe qe eshte shkolluar ne USA tek e famshmja Princeton dhe Harvard e qe ne moshen 25 vjecare ka pasur nje eksperience per tu pasur zili ne fushen e investimeve te ndryshme.”

“LionRock Capital investon pikerisht ne sektorin sportiv, e-commerce, mjekesor por deshiron te investoje edhe ne marreveshje qe ne nje kohe te mesme apo te larget te ndihmojne ne rritjen e vleres se investimit fillestar.”

È la LionRock di Daniel Tseung il socio nuovo di Suning nell'Inter. Da subito al lavoro per costruire lo stadio

LionRock Capital merr pjese qe tani tek Suning Sports, krijesa sportive e Zhang. Raportet e tyre me themeluesin e Suning, Jindong duken te thella dhe solide. Interi eshte me te vertete nje hap larg marreveshjes per nje partnership te ri.”

Por sipas Gazzetta dello Sport, konfirmohen edhe shifrat: “LionRock do te paguaje 150 milione euro per kuotat e Thohir. Eshte nje ortak qe do te ndihmoje Suning qe te zhbllokoje te gjithe projektet tek zikalterit dhe mbi te gjitha ato te stadiumit.”

“Qe ne mesin e muajit shkurt klubi zikalter eshte gati qe te beje hapa te rendesishem ne kete sens – siguron Gazzetta dello Sport -.”

“Ne kete moment drejtuesit jane me shume te idese per te ndertuar nje stadium te ri se sa te ristrukturojne stadiumin bashke me Milanin qe deri me sot ka hapur jo pak probleme me pasigurine e tyre ekonomike.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.