Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

834 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Corriere – Ja pse kalendari i buzeqesh Lazios, fiziku i buzeqesh Interit dhe morali i buzeqesh Romes!

Corriere – Ja pse kalendari i buzeqesh Lazios, fiziku i buzeqesh Interit dhe morali i buzeqesh Romes!
Inter Club Staff

Eshte nje gare nga tre skuadra per dy vende ne Champions. 

Pasi Interi ‘eleminoi’ Milanin nga gara per Champions me ate barazim te pafat ne Meazza, tashme do i duhet te perballet me romanet koke me koke per Championsin e sezonit te ardhshem.

Corriere della Sera analizon tre faktore dhe qarteson se secila skuader ka nga nje avantazh te vogel ndaj kundershtareve.

KALENDARI

Nuk eshte e njejta gje te perballesh me nje skuader qe po lufton per mbijetese ne Serie A, me nje skuader te shpetuar apo me nje skuader te rene (per shembull: Crotone-Lazio, Inter-Sassuolo ne ndeshjen e parafundit; Cagliari-Roma ne ndeshjen e trete nga fundi). Kalendari i Romes eshte ai me i paparashikueshmi, sepse do i duhet te parballet me kater skuadra nga gjashte qe ne kete moment nuk kane shpetuar dot ende nga renia ne Serie B: Spal, Chievo, Cagliari dhe Sassuolo. Rrugetimi i Interit eshte ne disheze (ka dy transferta ne Verona ndaj Chievos dhe Udine ndaj Udineses) por edhe dy ndeshje te veshtira: ndaj Juventusit ne Meazza dhe ndeshjen e fundit ne Olimpico ndaj Lazios). Juventusi per ceshtje rivaliteti, natyrisht qe nuk ben skonto. Nderkohe Lazio do te gjeje perballe “mesin e klasifikimit”: Fiorentina, Sampdoria, Torino dhe Atalanta. Do te jene te gjitha ne lufte per Europa League? Kjo gje nuk dihet. Nderkohe takimi direkt me Interin do te jete nje plus duke qene se luhet ne shtepi.

Nga kalendari avantazh ka nje skuader: Lazio.

 

GJENDJA FIZIKE

Roma ka disavantazhin e mrekullueshem qe ka dy ndeshje me shume se kudnershtaret: behet fjale per gjysemfinalet e Champions. Endrra eshte qe te kete tre ndeshje me shume se to. Di Francesco, ne dy muajt e fundit, ka reduktuar turnoverin por duke nisur nga ndeshja e radhes ndaj Genoas do i duhet te fuse titullaret. Lazio nderkohe ka reaguar mire pas eleminimit ne Europa League dhe ka luajtur nje derbi shume mire edhe pse Immobile duket ne renie dhe sezoni ka qene shume i lodhshem. Pas Milanit, ajo eshte skuadra qe ka luajtur me shume dhe ky eshte nje rrezik. Interi nuk ka vazhdueshmeri, por ne profilin atletik eshte ajo qe ka luajtur me pak nga te treja. Nuk ka pasur kupa europiane, doli shpejt nga Kupa e Italise. Plus blerja e Rafinha ne janar ishte nje blerje teper e rendesishme.

Nga gjendja fizike ka avntazh nje skuader: Inter.

MORALI

Per kete nuk ka dyshime: Roma eshte perpara te gjithave. Champions League te vjedh energjite, por eshte plot me entuziazem. Dhe sigurisht me shume presion ka mbi Interin dhe Lazion tani.

Image result for roma barcelona

Nga morali ka avantazh nje skuader: Roma.

Keshtu e mbyll shkrimin e saj Corriere.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.