Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,002 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Keshilli i ri drejtues e Interit: Futet D’Urso dhe Braggiotti: Ja kush jane anetaret e rinj! Moratti…

Keshilli i ri drejtues e Interit: Futet D’Urso dhe Braggiotti: Ja kush jane anetaret e rinj! Moratti…
Inter Club Staff

Ne kete mengjes, ne Milano, tek Westin Palace eshte mbeldhur keshilli adminstrues i Interit. Bordi zikalter i zgjedhur nga Thohir dhe nga Moratti eshte i nje profili shume te larte dhe duket qarte nga emrat e atyre qe ishin te pranishem.

Per ta flasin curriculim-et e tyre, dhe jane me te vertete kompetente. Presidenti Interist, i cili ka mbajtur fjalen hapese, ka nominuar dy anetare te rinj ne vend te Shreve dhe Isenta: Ata do te zevendesohen nga Bolingbroke dhe nga Volpi, te cilet jane respektivisht CEO i Interit dhe Advisor board(Volpi) i Interit. Ky i fundit ka lindur vitin 1961 dhe eshte bashkepronar i Horacio Pagani Spa te cilet prodhojne makina sportive shume te shtrenjta dhe luksi.

Zevendesimi i disa anetareve ishte shume i nevojshem pas doreheqjes se Morattit nga President Nderi i Interit me 23 tetor. Bashke me te u largua edhe djali i tij Angelomario, Ghelfi dhe Manzoneto (Founding Partner e Co-Ceo di Four Partners, i datelindjes ’76) por pas dites se sotme do te hyje serisht ne keshill si keshilltar i anetareve ne minorance. Nderkohe dy te tjeret e zgjedhur nga Moratti jane avokato Carlo D’Urso dhe bankieri Gerardo Braggiotti.

I pari eshte i datelindjes 1943, eshte themeluesi dhe partneri i ‘Studio Legale Associato D’Urso Gatti e Bianchi’ (zyre legale), i specializuar ne te drejten civile, komerciale dhe keshillues kompanish. Ka qene keshilltar ne shume grupe Italiane si: Che Banca, Banca Leonardo, Snai. Ka qene ne keshillin drejtues te Interit ne epoken Moratti dhe ishte larguar nje vit me pare me 15 nentor kur Erick Thohir u fut ne shoqeri.

I dyti eshte CEO dhe anetar i Banca Leonardo, banke te cilin e ka blere ne 2006. I datelindjes 1952, ka shume eksperience ne sektorin e bankave te marveshjeve si Mediobanca dhe Lazard Freres.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.