Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | May 27, 2020

Scroll to top

Top

4,887 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Kupa e Italise: Stefano Pioli deshiron te hyje ne historine e Interit. Ai mund te…

Kupa e Italise: Stefano Pioli deshiron te hyje ne historine e Interit. Ai mund te…
Inter Club Staff

Ka nje copez historie, fatndjellese, per Stefano Pioli per sa i perket Kupes se Italise.

Mancini mori Interit ne veren e 2004 dhe ne vitin e pare zikalter per te te karakterizuar nga shume barazime dhe nje kampionat me diference teper te madhe ndaj Juventusit dhe Milanit. Por ne qershorin e 2005, ai fitoi Kupen e Italise ne dy ndeshjet e luajtura ndaj Romes dhe ngriti keshtu ne qiell trofeun e tij te pare zikalter, trofeu i dyte i fituar ne drejtimin e Massimo Morattit pas Kupes Uefa te 1997-1998. Nga aty nisi cikli fitues zikalter qe vazhdoi deri tek tripleta e Mourinhos. Po Leonardo? Ne ate periudhe eshte mbyllur periudha e ‘medaljeve te arta’ per Interin ne 29 Maj 2011 duke ngritur ne qiell nje tjeter Kupe Italie ndaj Palermos ne Olipmico te Romes. Leonardo kishte ardhur vetem 5 muaj me pare per te zevendesuar Benitez dhe kishte rimekembur nje skuader pothuajse ‘deshtuar’ ne drejtimin e spanjollit qe edhe Kupen e Botes e fitoi me mjaft veshtiresi edhe pse kundershtaret i kishte teper te lehte atje. Edhe Pioli si Leonardo ka ardhur ne mesin e sezonit (kesaj radhe per te zevendesuar De Boer) dhe ai deri me tani ka bere nje pune te mrekullueshme ne kampionat duke rekuperuar mjaft pike (nga vendi i nente ne vendin e katert). Por nuk i mjafton kaq: ai deshiron te kape Champions League dhe te fitoje Kupen e Italise. Do te hynte ne historine zikalter si tranjeri i pare qe fiton nje trofe pas gjashte vitesh pa asnje trofe. E kjo prespektive e intrigon mjaft Stefanon.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.