Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

218 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Kush eshte Erick Thohir: nje profil i manjat-it indonezian

Kush eshte Erick Thohir: nje profil i manjat-it indonezian
Ardis
  • On 29/05/2013, 15:43

«Me pelqejne sfidat, me pelqen konkurrenca. Adhuroj ato sporte ku perballen me njera-tjetren, jane keto lloj sportesh qe me pelqejne qe te luaj». Kjo eshte deklarata e njeriut  qe, sipas zerave te fundit, do te jete gati te behet krahu i djathte i Massimo Moratt-it per te rindertuar Inter-in: Emri  tij eshte Erick Thohir, dhe eshte nje nga miliarderet e rinj indoneziane.

Relativisht i ri (eshte 43 vjec), do te jete ai manjati i gatshem per te paguar shifren e duhur per buxhetin e klubit qe te ndermerren projekte te medha per rinovimin e klubit zikalter. Gjithashtu ka edhe disa aksione te ekipit te basketbollit te Philadelphia-s 76ers, dhe eshte pronar i DC United, ekip i Major League Soccer.

Thohir eshte i biri i Teddy-it, pronar i Astra International, partner i rendesishem ne boten e markave te automobilave si, Toyota, Peugeot dhe Daihatsu.

Pervec pasionit per boten e makinave ai ka pasion edhe sportin, per momentin ne USA: ne 2011 ka ndertuar partneritet bashke me nje ish lojtar si Jason Levien, si dhe me menaxherin Joshua Harris dhe aktorin Will Smith, i cili ble nje perqindje te aksioneve te Philadelphia 76ers. Ne 2012, si gjithmoni ai bashke me levien jane bere pronare te DC United.

Thohir ishte shume i zoti te studionte lidhjen midis sportit dhe medias, mbi te gjitha ishte ne gjendje te shfrytezonte pontecialin e nje tregu si ai indonezian, qe tashme eshte nje publik akoma me shume sportdashes, sic e treguan dashurine e tyre ndaj sportit ne vecanti te futbollit, kur Inter-i udhetoi, majin e vitit te kaluar, ne nje turne.

Thohir, ne fund thote: «mos luaj kurre vetem, por gjej nje partner te besueshem per te menaxhuar biznesin. Me ka mesuar babai im: Kur te fillosh te besh biznes, gjej gjithmone partnere qe te jene ne gjendje qe te menaxhojne sa me mire”.

Sigurisht, muzike per veshet e Massimo Moratti-t, i cili ka per qellim te shese nje kuote minimale te klubit (edhe pse Thohir pretendon te marre 51% te aksioneve). E ku i dihet, duke pare edhe rrjedhen e marredhenieve dhe moshen e re, ardhja e Thohir, mund ti sjelle shoqerise se Corso Vittorio Emanuele perfitime ne nje periudhe te gjate kohore.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags