Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | July 8, 2020

Scroll to top

Top

1,453 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Larg duart nga Kovacic

Larg duart nga Kovacic
Ardis
  • On 15/03/2014, 14:37

Jemi akoma ne mars, ka kaluar pothuajse nje muaj qe nga mbyllja e merkatos dimerore, kampionati eshte akoma i gjate dhe eshte gjithcka per tu luajtur dhe nderkohe flitet se cfare mund te ndodhe ne ekipin zikalter nga qershori dhe me tutje. Por nese reflektojme nje moment dhe e perqendrojme vemendjen ne ate qe po ndodh tek Interi qe nga ardhja e Thohir e gjitha kjo eshte nje skenar mese i zakonshem. Presidenti dhe pronari i ri ka sjelle shume entuziasem mbi te gjitha per menyren e menaxhimit te merkatos dhe per vendimet kontraktuale dhe bindese qe ka ndermarre dhe por ndermerr akoma vendime ne nivelin e shoqerise. Revolucioni eshte duke u kryer dhe me ne fund mund te shikohen konturet. Mbas ardhjes se Hernanes dhe Vidic nuk duket me nje enderr per te konkretizuar tratativa persa i perket emrave te nivelit Dzeko, Morata ose Nani. Por dikush duhet te dale nga ekipi.

Me perjashtim te lojtareve me kontraten ne skadence, merkato ne dalje, mund te lidhen me lojtare te rendesishem tashme nen urdherat e Mazzarrit, Alvarez, Ranocchia, Handanovic dhe Kovacic jane, jo me kot, me te kerkuarit. Mendoj se ka nje llogjike per shitjen e mundshme per cdonjerin prej tyre duke perjashtuar Kovacic. MOS E PREKNI KOVACIC! Bejme nje kthim te vogel mbrapa: ne janar 2013 Interi ben nje sforcim te madh ekonomik per te siguruar nje nga lojtaret me premtues dhe me te kerkuar ne Europe duke menduar se nje dite mund te ndertojne nje ekip rreth e rrotull tij. Ishte akoma ne projektin e te rinjve te Stramaccionit por Kovacic dukej qe ne ate moment i gatshem per te shperthyer pavaresisht moshes 18 vjec. Por ne Itali cmimi per te paguar eshte i larte, nuk mund te ambjentohesh me futbollin italian per tre muaj mbi te gjitha kur ke shume pak qe ke mbushur moshen 18 vjec dhe gjendesh me numrin 10 te Sneijder mbrapa shpatullave ne San Siro. Mateo i ka gjetur dhe po i gjen veshtiresite e veta por eshte mese e qarte qe pontenciali i lojtarit eshte nje niveli te larte.

Problem nese shitet! Probleme nese shitet nje lojtar qe ke paguar 11 milione € plus bonuset me te njejten shifer mbas nje viti. Ne situaten e re interiste jam i bindur qe Thohir nuk do e shese dhe nuk do ta lere te ike nje prej te rinjve me te talentuar te Europes. Ceshtje nuk eshte se Kovacic vlen, ceshtja eshte qe ta rrisim si lojtar, ta bejme nje kampion dhe kjo detyre i takon shoqerine dhe sektorin teknik. Mateo eshte nje trashegimi e Interit dhe nese me ne fund do te ndertohet nje skuader kompetitive ai nuk mund te injorohet. Forca e nje shoqerie dhe aftesia e nje tekniku qendrojne edhe ketu: te dine te transformojne nje diamant te paperpunuar ne nje xhevahir te pacmueshem. Larg duart nga Kovacic, le ta bejme nje kampion ne sherbim te Interit me 10 e tij mbrapa shpatullave!

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.