Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

Sandro Mazzola

SANDRO MAZZOLA –  SANDRO I MADH

Cdo moment dhe serish vjen nje lojtar qe eshte meshirimi i klubit qe perfaqeson. Sigurisht, ne ditet e sotme eshte shume e veshtire per nje lojtar qe te qendroje ne nje ekip per te gjithe karrieren e tij futbollistike. Eshte e rralle qe nje lojtar te mendoje qe te qendroje per 20 vite duke mos permendur edhe nderrimet e trajnereve per cdo sezon dhe «tekat» e secilit prej tyre. Sa e lehte do te ishte per cdo lojtar, qe klubi qe i perkushton te gjithe karrieren tende te kishte nje kabinet plot me kupa prej argjendi, por gjithashtu te kishte vend edhe per nje kupe me shume.

Rassegna storica Derby Milan-Inter

Mazzola me bluzen zikalter.

Kur Sandro Mazzola nenshkroi kontrate profesionale me FC Internazionale, ata ishin shume larg te qenit me te miret e Serie A.

I lindur me 1942 ne Torino, babai i tij ishte mesfushori i madh i Torino-s Valentino Mazzola. Fatkeqesisht per te riun Sandro, dhe per te gjithe vendin italian, Valentino ishte nje nga viktimet e aksidentit ajror Superga me 1949, ku u vrane 31 njerez duke perfshire te gjithe lojtaret e “il Grande Torino”.

Sandro ishte vetem 6 vjec, kur babai i tij vdiq dhe u rrit me mamane dhe vellain e tij me te vogel Ferrucio, i cili gjithashtu nenshkroi marreveshje porfesionale me Inter-in.

Debutimin e pare me Inter-in e beri me 1961 ne nje loje qe do te mbahet mend ne memorie per te gjitha arsyet e keqija. Shume lojtare enderronin per golin fitues ne debutimin e tyre, debutimi i Sandros ishte nje enderr e keqe. Juventus-i ishte kundershtari ne momentin e debutimit te Sandros, dhe ata arriten te shenonin 9 gola.

Nqse fuqia, madhesia dhe forca nuk ishin kualitete qe nuk ishin pjese e te riut Mazzola, atehere vendosmeria ishte nje nga ato elemente. Ai do te provonte se ishte nje mesfushor sulmues/mbrojtes i djathte me nje loje te bukur dhe nje vizion te mrekullueshem. Nje lojtar qe i shikonte te gjitha levizjet dhe kishte aftesite per ta bere realitet.

Pavaresisht nisjes shkaterruese te karrieres se tij me Inter-in, ky ekip brenda tre viteve do te pushtonte Europen. Kjo ndodhi fale cilesive te lojtareve qe trajneri Helenio Herrera i mori dhe i solli ne skuader.

Lojtare si ish-mesfushori Luis Suarez, mesfushori i majte Mario Corso, mbrojtesi Armando Picchi dhe qendermbrojtesat Tarcisio Burgnich dhe Giacinto Facchetti.

Nje arsye tjeter e suksesit te tyre ishte edhe taktika e preferuar e “CATENACCIO-s”. Duke pare qe dobesia e Inter-it te sezoneve te kaluara ishte qe pesonte shume gola, te fuqizonte mbrojtjen ishte shume e rendesishme per Herrera-n dhe do te ishte platforma ku sukseset e ardhshme do te arriheshin.

MAzzola2

Sandro Mazzola gjate nje ndeshjeje me bluzen zikalter.

Suksesi i skudetos me 1963 do te drejtonte Inter-in drejt perpjekjes se tyre te pare ne Kupen Europiane dhe do te merrte pjese ne tre finale te Kupes Europiane. Dy finalet e para Inter- doli fitimtar me fitoret kunder Real Madrid dhe Benfica. E treta perfundoi me humbje kunder kampioneve te Skocise Celtik-u. Mazzola luajti nje rol shume te madh ne dy fitoret e para po ai gjithashtu shenoi edhe ne finalen e trete pavaresisht humbjes.

Me shume skudeto erdhen dhe e gjithe kjo periudhe u njoh si “La Grande Inter” me Mazzola-n ne krye.

Vitet 60’ u pa me e mira e Inter-it por ata deshtuan ne vazhdimesine e fitoreve ne fillim te viteve 70’. Me vone ne vitin 1977, Sandro Mazzola terhiqet nga futbolli.

Rekordi i tij i pergjithshem me 116 gola ne 418 ndeshje per Zikalterit dhe 2 skudeto, 2 Kupa Europiane dhe 2 Kupa Interkontinentale sigurojne nje perfaqesim statistikor te nje njeriu qe nuk do te harrohet kurre sektorin zikalter te Milano-s.

Ndersa per kombetaren Azzurri ai beri 70 ndeshje, shenoi 22 gola dhe ishte pjese i suksesit ne 1968 kur fituan Kupen Europiane per kombetaret. Ai mori pjese ne kombetare me 1966, 1970, dhe 1974 ne Kupat e Botes.

Gjate vitit 1970 Kupa e Botes, e cila Italia shikohej si favorite, trajneri Ferrucio Valcareggi besonte se Mazzola dhe nje lojtar tjeter, Gianni Rivera, nuk mund te luajne se bashku ne nje formacion. Ishte nje admirues i te dyve talenteve dhe arriti te krijoje nje sistem te cilen e quante “Staffetta”, e cila do te thoshte qe Mazzola duhet te luante ne pjese te pare dhe Rivera do ta zevendesonte ate ne pjesen e dyte.

Pavaresisht nga natyra e cuditshme e kesaj taktike, duket se funksionoi nderkohe qe Italia arriti ne finale kunder Brazilit. Pavaresisht te gjithave, Valcareggi braktis planet e tij dhe e nis ndeshjen me Mazzola-n dhe e le ne fushe deri ne minuten e 82, kohe kur Rivera futet ne loje pa e nderruar Mazzola-n. Brazili fitoi ndeshjen me rezultatin 4-1.

Kushdo historian futbolli, tifoz, ekspert kujton periudhen e Italise me 1960 ne futboll, te jeni te sigurte qe emri i Sandro Mazzola-s do te jete nje nga ata emra qe do te flitet.

https://antiestrogensonline.net
https://bestabortionpillsonline.com