657 views

Liverpool-INTER, Inzaghi vendos formacionin dhe i habit te gjithe? “Do te ule ne stol pikerisht…”

Pese golat ndaj Salernitanes i kane rikthyer Interit besim ne vetevete por i kane ngritur edhe moralin pas nje periudhe pa gola dhe pa rezultate.

Ndeshja e kthimit ne Liverpool nderkohe do te jete nje prove shume e veshtire: ndeshje e madhe, por 0-2 rendon shume.

Nderkohe, sot ne ferrin e Anfield (dje ka mbushur nje vit pa asnje humbje), kampionet e Italise do te kerkojne permbysjen legjendare.

Qe te kthehet rezultati i ndeshejs se pare dhe te merret bileta per ndeshjen e kthimit duket nje mision i pamundur per shume motive, por kurre mos thuaj kurre.

TE REJAT E FUNDIT NGA LIVERPOOL – 2-0 i San Siros duket se i ka motivuar por edhe frikesuar djemte e Klopp.

Kjo sepse tranjeri i Liverpool ka dashur ta mbaje te larte gjendjen e alarmit me fjalet e tij duke paralajmeruar skuadren te mos mendoje se cdo gje ka mbaruar.

Nderkohe, ne krahasim me ndeshjen e fundit ne Premier League te fituar 1-0 ndaj West Ham, tekniku ka rekuperuar Firmino, Matip dhe Thiago Alcantara.

Gjithesesi, nga te tre ata, vetem mbrojtesi i qendres ka shanse te mira per e zbritur ne fushe nga minuta e pare.

Nderkohe, flitet ne keto ore edhe per nje ndeshje pushim per Mane: ne ate rast, hapsire nga minuta e pare per Luis Diaz.

TE REJAT E FUNDIT NGA INTER – Inzaghi eshte normalisht i bindur per punen e veshtire qe e pret skuadren e tij.

Gjithessi, eshte e qarte se thelbesore do te jete paraqitja e Interit pertej kalimit apo jo te turnit diten e sotme.

Nese kjo gje do te duket e pamundur me kalimin e minutave, atehere ai do mund te beje edhe disa zevendesime duke qetesuar lojen.

Nderkohe, pritet te konfirmohet nga minuta e pare Dumfries me Ivan Perisic ne te djathte qe eshte i rekuperuar totalisht.

Ne mesfushe Vidal do te marre vendin e Barella qe nuk do te luaje per shkak te skualifikimit qe ka marre me dy ndeshje.

Pasi kane gjetur golat, Lautaro dhe Dzeko mund te ndahen nga tekniku zikalter ne kete ndeshje dhe kjo eshte surpriza e madhe.

Me sa duket, Inzaghi mund ti habise te gjithe me nje Alexis Sanchez nga minuta e pare ndaj Liverpool. Por edhe Correa eshte gati te futet nese tekniku nderron mendim per te.

Ne kete ndeshje do te luaje edhe Gosens e do ta beje kete gje me te gjitha gjasat ne pjesen e dyte, duke qene se ai Reds i ka shenuar me Atalanten.

FORMACIONET E MUNDSHME:

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson; Fabinho, Henderson, Keita; Salah, Diogo Jota, Luis Diaz.

Ne pankine: Kelleher, Konaté, Gomez, Tsimikas, Thiago Alcantara, Milner, Elliott, Oxlade-Chamberlain, Mané, Minamino, Firmino, Origi.

Tranjer: Klopp.

Te skualifikuar: asnje.

Te padisponueshem: asnje.

INTER (3-5-2): Handanovic; Skriniar, De Vrij, Bastoni; Dumfries, Vidal, Brozovic, Calhanoglu, Perisic; Sanchez, Lautaro.

Preview - Liverpool-Inter - Vidal e Perisic dal 1', Sanchez sfida Dzeko

Ne pankine: Radu, Cordaz, Ranocchia, D’Ambrosio, Dimarco, Darmian, Gosens, Gagliardini, Vecino, Correa, Dzeko, Caicedo.

Tranjer: Inzaghi.