Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,231 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mancini: “33 pike, gjithcka mund te ndodh. Scudetto, do te jemi. Mihajlovic-Milan? Me vjen mire per ate. ET…”

Mancini: “33 pike, gjithcka mund te ndodh. Scudetto, do te jemi. Mihajlovic-Milan? Me vjen mire per ate. ET…”
Bujar Berishaj

Java e 28-te ne Serie A, Inter luan kunder Sampdorias se Mihajlovic ne Marassi. Roberto Mancini eshte ne konference per shtyp per te analizuar ndeshjen. Keto jane fjalet e tij:

Besoni akoma ne skudeto per sezonin e ardhshem, duke konsideruar edhe merkaton e ardhshme?
“Pavaresisht keqardhjes te te gjithve per eliminimin, eshte e qarte qe ne fund te fundit duhet kaluar dhe menduar pozitivisht, pa menduar per vitin e ardhshem. Tani duhet te konsiderojme 11 ndeshjet qe kane mbetur, me 33 piket ne dispozicion gjithcka eshte e mundur. Vitin e ardhshem mund te luftojme per kampionatin, sigurisht do te kete elemente te reja qe do te na japin nje dore, e perseire: do te luftojme per skudeto.”

Cfare mendoni per Mihajlovic si trajner i Milan?
“I dua te miren si nje vellai dhe i uroj me te miren. Per ate pankina e Milan do te ishte nje mundesi shume e madhe. Do te isha i lumtur per ate, eshte nje trajner i madh.”

Cfare ka me shume ne krahasim me ju?
“Eshte me i ri (qesh). Kjo nuk eshte nje gje e vogel.”

Europa League mbetet objektiv apo do te ishte me mire qe sezonin e ardhshem ta filloni pa impenjime europiane?
“Absolutisht, duhet te kerkojme qe ta arrijme. Mund te coj edhe ne kompeticione tjera dhe shoqeria do te punoj per te krijuar nje ekip konkurrues ne me shume fronte.”

Si eshte Shaqiri?
“Per neser mund te jete nje opsion, absolutisht.”

Do te beni serish disa zgjedhje?
“Askush nuk eshte i pagabueshem, ne kohe merr shume pune. Ka pasur gabime, por te gjitha kane dhene gjithmone maksimumin, edhe pse nuk ia kemi dalur te bejme mire ne EL.”

Mendoni se keni bere gabime?
“EShte pjese e punes, eshte dicka qe mund te ndodh. Askush nuk ka  shkop magjik.”

Do te ktheheni ne Genova, nje vend i rendesishem per ju?
“Askush nuk mund te harroi ato vite, kam luajtur me shume njerez te rendesishem per mua. E perserise, kane qene vite te jashtzakonshme, zemra megjithate eshte dicka tjeter, edhe Inter eshte nje pjese e jetes sime. Do te jete nje kenaqesi te kthehem ne Genova.”

Si gjindeni me Ferreron?
“Nuk e njoh shume mire, me duket shume simpatik.”

I bindur qe te enjten ekipi ka dhene gjithcka?
“Nuk dua te kaloj ne konceptin qe skuadra nuk po jep maksimumin. Per fat te keq bejme gabime. Lojtaret e mi kane dhene gjithcka, edhe pse pas barazimit duhej dicka me shume. Paraqitja nuk eshte vetem ajo teknike, po edhe ajo ‘dicka’ qe duhet pervec tjerash, per ti dhene nxitjen publikut.”

Situata e Parmas eshte nje rebus: cfare mendoni per mundesine qe te mos luani per 3 jave?
“Besoj qe do te luhet, perndryshe do te kerkojme te bejme dicka per te mos qendrojme pa luajtur.”

Do iu pelqente te punoni me Mihajlovic ne te ardhmen, ndoshta si nje menaxher?
“Mund te ndodh, nuk dua te jem trajner deri ne moshen 80 vjec.”

Pa burime te rendesishme per te invetuar ne merkato, ne cfare dote mbeshteteni per te permiresuar skuadren?
“Te besh kete pune tek Inter eshte shume stimuluese, dhe besoj qe klubi do te gjej burimet e duhura per te bere nje skuader konkurruese. Ka shume vite qe klasifikimi nuk eshte i zakonshmi, kjo nuk ADN-ja e Interit. Me lojtar qe kane eksperience te gjithe permiresohen.”

Duket nje Mancini me i qete ky sot: keni ndryshuar?
“Kur dikush eshte i ri mund te jete emocional, pastaj ndryshom me kalimin e viteve. Duhet lene pas kraheve momentet e veshtira dhe keqardhjet.”

Cfare duhet per te permiresuar mbrojtjen?
“Nuk ka rruge te vecanta, edhe kur bene mire duhet bere maksimumin. Duhet te punojme si gjithmone.”

Pa presione potenciale, skuadra mund te jap me shume?
“Shpresoj qe kjo te jete e mundshme. Tek City ishim disa pike me prapa ne krahasim me te tjerat, por skuadra ne ate momente eshte ndjere me e relaksuar dhe ka shkuar me mire. Sigurisht, mund te ndodh.”

Jeni degjuar me presidentin Thohir ne oret e fundit? Cfare iu ka thene?
“Presidenti ishte shume i zhgenjyer pas ndeshjes, por mendon pozitivisht. Deshiron te perqendrohet tek EL, si te gjithe, edhe eshte shume afer me ne, edhe pse eshte larg fizikisht. Mban larte moralin tone, edhe ai mendon qe duhet te arrijme ne Europa per te pregaditur sezonin e ardhshem sa me mire.”

Cfare mendon per grumbullimin e Nagatomos ne kombetare, duke pare gjendjen jo te mire fizike?
“Kemi vendosur qe ai te mos shkoj, pasi kemi folur me trajnerin e Japonise. Shume dite udhetim nuk do te ishin mire per te, keshtu qe do te mbetet ketu. Trajneri ka qene shume i mirekuptueshem. Nuk eshte akoma gati, do te kthehet pas pushimit te ndeshjeve nderkombetare. Yuto na ka munguar, ka karakteristika te ndryshme nga mbrojtesit e tjere te krahut.”

Si eshte Kovacic?
“Mateo eshte mire, ka marr vetem nje goditje. Asgje per tu shqetesuar.”

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.