Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

3,244 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mancini: “Interit i duhen krahet. Kovacic mund t’i bej te gjitha, edhe rolin alla Pirlo. Medel…”

Mancini: “Interit i duhen krahet. Kovacic mund t’i bej te gjitha, edhe rolin alla Pirlo. Medel…”
Bujar Berishaj

“Jemi paraqitur mire, nuk ka qene nje fushe e lehte, vinin nga 5 rezultate pozitive pa humbje dhe luanin mire. Ekipi eshte perpjekur te qendroj larte dhe ka qene pozitiv, kur te permiresohemi me driblimet do te permiresohemi edhe me shume.”

Disa hapa perpara ne kapacitetin e te vuajturit. Fitore fondamentale?
“Eshte e rendesishme sigursht sepse ngjitemi me lart dhe fitojme besim pavaresisht veshtiresive ne ndeshje. Chievo luan mire, kemi fituar dhe kemi bera gjera te mire, jam i kenaqur.”

Celtic?
“Ndeshje e bukur, dote luajme ne nje stadium perballe 70.000 personave dhe nuk do te jete e lehte, megjithate do te jete bukur.”

Ne pritje te merkatos, eshte ky sistemi i duhur i lojes?
“4-3-1-2 eshte nga te paktet qe mund te miratojme. Mund te veme Dodo ne te majte, ashtu si sot per disa minuta. Mendoj se skuadra qe ka dy krahe eshte me e rrezikshme, leviz me mire ne fushe. Ne kete moment eshte keshtu dhe te dielen te shohim. Djemte jane duke bere ate qe po bejme ne stervitje, provojme te luajme ne nivele te larta dhe do te shkoj mire.”

Cfare figurash kerkoni ne merkato?
“Kam folur per modulin, cila eshte me e mira e te mos pasurit lojtar te krahut, nuk mund te bejme ndryshe. Ose mund te marrim nje sulmues si Palacio apo lojtar krahu.”

Kovacic? Cili eshte roli i tij?
“Eshte i vetmi modul tani per tani por me kualitet qe ka Kovacic nuk duhet te bej vetem nje rol. Eshte reduktive per ate dhe ekipin. Mund te luaj ne te gjithe rolet, duhet te permiresohet fizikisht dhe taktikisht. Mund te bej te gjithe rolet, edhe rolin alla Pirlo. Tani eshte e veshtire te deshifrohet, duhet te permiresohet atletikisht. Dikush me kualitete te tij duhet te jete vendimtar gati gjithmone por edhe kur te mbroj te mbroj mire.”

Cfare shifni tek Medel dhe cfare i kerkoni?
“Medel i shkrete vrapon shume (qesh). Ne kete skuader ka dy sulmues, nje gjysme sulmues, Guarin qe ka karakteristika sulmuese dhe ka nevoje per ato qe te mbuloj mbrojtjen. Vihemi ne veshtiresi kur e leme vetem. Eshte nje lojtar i rendesishem, mund te permiresohet edhe ai, por besoj se eshte i rendesishem.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.