Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | June 24, 2019

Scroll to top

Top

250 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mancini: “Tani Inter ka nje grup te fort. Por mos hidhni poshte punen time. Ibra e Yaya…

Mancini: “Tani Inter ka nje grup te fort. Por mos hidhni poshte punen time. Ibra e Yaya…
Juxhin Nebiaj

Kthehet te flas Roberto Mancini, dhe e ben ne nje interviste te gjate per Corriere dello Sport. “Nuk dua te them qe kam ber keq qe kam pranuar, ishte nje sfide e rendesishme. Jam i sigurt se nuk kam gabuar qe u riktheva ne Milano. Ndoshta nuk arrita te mbyllja me sukses misionin por ishte nje eksperience pozitive. Bem shume hapa perpara sebashku, dhe sot eshte nje skuader qe kur erdha nuk ishte. Me vjen keq qe nuk munda te perfundoja punen qe nisa.

Nje divorc surprizues, te dielen erdhi propozimi per te rinovuar per 3 vite nga kina, ndersa ne mbremje firmoset zgjidhjen e kontrates…

“Kemi shtrenguar duart, si miq te mire. Raportet vazhdojne te jene te mira, nuk ka arsye sepse te hidhem kunder klubit zikalter. Zgjidhja erdhi me konsesus, nuk gjetem rrugen e perbashket per te bere qe Inter te shkonte perpara me skudeto e Champions. Gjithsesi qendroj nje tifoz i Inter”.

Flitet se ju nuk e pergatitet mire skuadren pasi e dinit se do largoheshit…

“Budalliqe, kjo eshte e vetmja akuze qe dua ti pergjigjem. I fundit qe me ka goditur ishte Gullit. Ishte ziliqar si futbollist, ashtu eshte edhe tani. Si mundet te flas ai per punen e nje kolegu? Tek Inter kemi bere te gjith nje faze pergatitore te lodhshme, jemi ne epoke moderne, ka Gps, kompjuter dhe nje staf profesionist, askush nk mund te dal nga plani. Jan datat, numrat, gjithcka e regjistruar. Nuk egzistion nje skuader gati perpara 20 gushtit. Duhen te pakten 6 apo 7 jave per te arritur formen optimale. Kjo vlen per te gjith. Ky eshte fundi i diskutimit per nje debat te pavlere”.

Nese do kishit mare Yaya Toure ndoshta nuk do largoheshit…

“Yaya ka qene gjithmone nje nga objektivet e mi kryesor. Kerkova blerjen e tij tek Thohir 1 vite me pare, por ai nuk preferoj te largohej nga Manchester City ku une e solla. Toure ashtu si Ibrahimovic, jane lojtare qe bejne diferencen dhe mund te prishin balancat ne nje kampionat. Ashtu si Messi e Ronaldo. Sot Juventus eshte nje hap me siper, nga te gjitha drejtimet. POr nese klubi do merte Ibra e Yaya jam i sigurt se do luftonim me juven per titullin. Jam i sigurt per kete. Dhe jo vetem Inter por edhe nese do shkonin tek Milan, Napoli, ROma apo Fiorentina”.

Allegri ka edhe Dybala…

“Provuam ta sillnim tek Inter, por ai zgjodhi Juven. Eshte nje lojtar klasi, nje qe mund te arrije afer Messi”.

Pas shpines se Juve?

“Napoli, Roma, Inter e Milan me Fiorentinen e Lazion qe mund te krijojne probleme ne cdo ndeshje. Kan shume lojtare te rinje, interesnat. De Laurentiis ka investuar 90 milion te Higuain mbi talente te rendesishem”.

Nga do rifilloni?

“Pres nje projekt serioz, nuk nxitohem. Itali apo jasht? Nuk kam preferenca, te punoja ne Angli ishte e mbrekullueshme. Premier qendron ne krye”.

Kishte dicka qe mund te ndryshonit nga eksperienca e dyte tek Inter?

“Ndoshta ne janar, aty ku Inter doli ne Black Out total. Nese nuk do kishim arritur ne ate gjendje, do ishim ne ne Champions e jo Roma”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.