Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,132 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Marotta i jep nje “shqelm” Juventusit: Interi ka vene duart mbi Chiesa: ja shifrat e cmendura!

Marotta i jep nje “shqelm” Juventusit: Interi ka vene duart mbi Chiesa: ja shifrat e cmendura!
Inter Club Staff

Ka nje lufte totale ndermjet Interit dhe Juventusit qe po ndodh cdo dite ne merkato dhe qe ka disa jave qe ka filluar.

I fundit ne liste eshte Fedrico Chiesa, sulmuesi i Fiorentines qe pelqehet prej kohesh nga Interi dhe nga Juventusi.

Por nese deri perpara disa javesh shihej Juventusi ne avantazh te thelle per shkak te nje marreveshje paraprake me lojtarin dhe me babin agjent te tij, tani duket se Beppe Marotta ka fituar me shume pike ne diskutimet e fundit.

Ne kete moment Interi dhe Fiorentina po flasin per nje shkembim Dalbert-Biraghi dhe duket se jane hedhur bazat per nje parakalim te Interit per Chiesa ne 2020. La Gazzetta dello Sport e shkruan kete dhe ka shpjeguar gjithcka cfare ka ndodhur dhe pritet te ndodhe sipas tyre me detaje.

“Eshte hapur nje rruge e re. E kjo rruge e re te dergon direkt tek Chiesa. Interi eshte futur ne mes, osem e sakte, eshte rikthyer ne sulm per lojtarin e ri italian edhe pse Juventusi e ka kerkuar fort ate duke folur edhe me lojtarin por edhe me Fiorentinen.”

“Zikalterit e kane bere kete gje fuqishem duke hedhur bazat per nje operacion te rendesishem qe Chiesen do e sillte ne Milano ne sezonin 2020-21. Nje marreveshje kjo per veren e ardhshme.”

“Refuzimi i pronarit te ri te Fiorentines per te shitur lojtarin qe ne muajt e pare te ardhjes ne Firenze si dhe veshtiresite e Juventusit per te investuar qe kete sezon per Chiesa per shkak te Fair Play Financiar, ka bllokuar Juveen kete sezon. Keshtu Interi eshte kthyer ne nje sulm te rendesishem per lojtarin.

E ARDHME ZIKALTER? – “Qe Chiesa eshte nje i vezhguar special i drejtuesve te Interit, eshte dicka qe dihet prej kohesh. Interi beri nje hap prapa kur u mor vesh se Chiesa dhe babai i tij kishin zgjedhur Juventusin. Por tani per mungese te konkretizimit te kesaj marreveshje, eshte favorizuar ndjeshem Interi qe tashme shihet me sy te mire edhe nga babai i lojtarit.”

“Nga njera ane eshte Marotta qe ka raporte shume te mire me Fiorentinen dhe kjo gje ka bere qe Juventusi te shqetesohet jo pak. Nderkohe, nga ana tjeter Interi do tentoje te shfrytezoje zhgenjimin e Federico qe ngeli ne Firenze edhe kete vere dhe qe priste te largohej sa me shpejt.”

“Ne muajt e ardhshem do te punoje keshtu me babain Enrico per te ndertuar nje rol qendror ne te ardhmen e Interit duke tentuar qe te binde edhe Conten, nje tranjer qe shihet me shume sy te mire nga babai i Federicos i cili e njeh shume mir tranjerin e Interit. Kush eshte ai baba qe nuk do te donte qe djali i tij te rritej me nje tranjer qe nxjer maksimumin nga lojtaret?”

SHIFRAT – “Por investimi i madh i radhes do jete per Chiesen ne veren e 2020 dhe Marotta po i hedh bazat per kete operacion qe tani: presidenti i Fiorentines, Commiso deshiron ta ndertoje Fiorentinen rreth tij por djali deshiron te luaje ne Champions.”

“Kontrata e tij skadon ne 2022, perfiton 1,7 milione euro ne vit dhe pritet te mbushe 22 vjec. Prandaj mund te pranoje nje vit tjeter tek Fiorentina, por nje tjeter pas ketij jo.”

“Nderkohe, ne te njejten kohe drejtori sportiv i Fiorentines, Prade mund te programoje gjate sezonit zevendesimin e lojtarit qe sot per sot vlen 70 milione dhe rendimenti i ketij sezoni pritet qe te vendose perfundimisht cmimin e tij final.”

“Ky eshte dueli i fundit ndermjet Interit te Marottes dhe Juventusit te Paratici qe keto muaj do te pergatise nje kunder sulm ne drejtim te lojtarit duke bere qe cmimi i tij te rritet edhe me shume. Per kete Interi eshte vene ne pune qe sot per Chiesa: eshte i ri, italian, shihet si nje “djal i mire”. Chiesa ka te gjitha karakteristikat per te qene nje invesim si ato qe i pelqejne Suning.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.