Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

509 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Marotta-Zhang, marreveshje totale: ja detajet e takimit dhe data se kur do te filloje pune!

Marotta-Zhang, marreveshje totale: ja detajet e takimit dhe data se kur do te filloje pune!
Inter Club Staff

Beppe Marotta pritet te rikthehet sot ne shtepi nga Kina ku ka pasur takime frutdhenese me Steven dhe Jindong Zhang. 

Takimi ka qene shume i mire dhe paraprak ne pritje te firmes qe do e beje ate te marre detyren shume shpejt: do te jete pikerisht ai administratori i deleguar i ri i Interit per anen sportive.

Per kete gje ka shkruar sot perseri edhe Gazzetta dello Sport qe ka shpjeguar se cfare ka ndodhur ne takim por edhe se kur ai do te nise pune zyrtarisht.

“Ne takim ishte prezent edhe Ren Jun, krahu i djathte i Zhang Sr. i cili punon tek Suning por eshte anetar i keshillit te administrimit zikalter.”

“Ky takim ka qene me shume se pozitiv: marreveshje totale. Jane vleresuar vizionet dhe projektet te cilat pritet te vine njera pas tjetres tek Interi. Jane caktuar detajet e kontrates (1,5 milione euro per te ne sezon plus bonuse te rendesihme) dhe tashme mbetet te caktohet vetem data se kur ai do te filloje punen e re.”

Po kur do te ndodhe e gjitha kjo?

Le ti marim me radhe gjerat: objektivat jane te qarta. Ose me sakte, objektivi i pare eshte nje i vetem: te rikthehet Interi ne majat e futbollit europian dhe jo vetem italian.

“Sot Marotta do i shtohet nje stafi drejtues teper te rendesishem dhe te pergatitur ndersa tek Juventusi shkoi tek nje skuader ne kaos e qe renditej ne vendin e 7 me Ferrara-Zacheroni: ne pankine besoi tek Delneri por qe u rregullua me pas me marrjen e Antonio Contes tek Juventusi.”

“Merkato e pare ishte ajo e rinovimit te madh edhe ne numer lojtaresh ne skuader gje qe nuk do te ndodhe tek Interi sepse skuadra zikalter eshte e formuar tashme.”

“Ne ate kohe nga Juventusi u larguan Cannavaro, Poulsen, Diego, Trezeguet, Camoranesi, u blene Krasic dhe Martinez te cilet deshtuan por edhe Bonucci me Quagliarellen.”

“Me pas ne janar erdhi blerja e madhe Barzagli per 300 mije euro plus bonuse. Veren e ardhshme erdhi Vidal me Lichsteiner por edhe”i pari parameter zero i madh” i ardhur ne Torino: Andrea Pirlo.”

“Rruga e parametrave zero eshte nje rruge qe i pelqen edhe Interin nese paraqitet ndonje mundesi e mire qe mund te shtoje kualitetin ne skuader.”

“Objektivi eshte qe te luftohet per titull ne Itali dhe te qendroje ne eliten e klubeve ne Europe.”

“Ketu drejtuesi mund te gjeje dicka gati sepse Interi i ka te gjitha mundesite per te qene ne 16 me te mirat nese kualifikohet dhe shanset jane goxha te larta.”

“Pastaj eshte e gjitha ana financiare dhe e infrastruktures. Per te mos lene menjane brandin dhe merkaton. Marotta do te jete tek Interi per anene sportive, por me Zhang eshte folur natyrisht edhe per keto gjera.”

“Po pune, kur do te filloje? Ne fillim te dhjetorit, pas ndeshjen me Juventuesin. Keshtu eshte plani.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.