Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

574 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Marreveshje e arte me NIKE prej 200 milionesh. Lihet mbrapa Juve…

Marreveshje e arte me NIKE prej 200 milionesh. Lihet mbrapa Juve…
Xhorxh Gellci

Gazzetta dello Sport e quan si nje marreveshje pa precedente. Dhe eshte me te vertet keshtu. 200 milione per 11 vitet e ardhshme, me nje rritje prej 4 milionesh ne krahasim me marreveshjen e meparshme. Kontrata e meparshme do te skadonte ne 2016, por Interi ka levizuar me pare per te evituar shifra me te uleta, pikerisht per shkak te skuadrave te tjera. Faktikisht, zikalterit kane ‘djegur’ Juventusin, qe ka nje kontrate ne skadim ne 2015. Deri me sot, Inter dhe Juve merrnin nje shifer pak a shume te njejte nga Nike: 14 milion zikalterit, 15-16 milione per bardhezinjte.

Operacioni eshte inspiruar nga Massimo dhe Angelomario Moratti dhe drejtuar nga drejtori i pergjithshem Fassone, qe ka filluar te levize 5 muaj me pare. Marreveshja e re (qe eshte e vlefshme nga 1 korrik 20013 deri ne 30 qershor 2024) garanton per zikalterit nje permiresim te dukshem: me shume se 18 milion ne sezon dhe mundesine per t’i rritur me bonus te lidhur me rezultatet ne fushe. Interi afrohet ne kete menyre me Milanin, qe nga Adidas merr pak me shume se 20 milion. Emri i Interit ka luajtur nje rol te rendesishem, ashtu si raportet e shkelqyera me familjen Moratti. Mes objektivave edhe ai per te investuar ne merkaton globale. Ne keto momente pa Kupa Europiane, eshte dicka e arte.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.