Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

666 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Materazzi: “Inter-Juve? Fitojme ne! Juve nuk duhet te fitoj ne shtepine tone. De Vrij, Champions dhe Ronaldo…”

Materazzi: “Inter-Juve? Fitojme ne! Juve nuk duhet te fitoj ne shtepine tone. De Vrij, Champions dhe Ronaldo…”
Bujar Berishaj

 “Ka kohe qe Interi nuk kishte rastin te zhvillonte nje ndeshje te tille”.

E thote Marco Materazzi i invervistuar nga Corriere dello Sport per te folur rreth Derby d’Italia qe tashme eshte shume afer.

Sipas juve si do te perfundoj?
“Them se fitojme ne. Interi nuk mund te humb kete rast per te bere nje hap te rendesishem drejt rikthimit ne Champions League dhe per t’i komplikuar rrugen per skudeto nje rivali historik si Juventus. Nese ata nuk fitojne ne Milano rrezikojne te kalohen dhe gezimi per interistet do te ishte i dyfishte”.

Allegri ka thene: “Per ne do te jete ndeshje decisive e sezonit”. Dhe Juve ne disa takime…
“Nuk gabon, e di mire. Do te jene te zemeruar dhe per kete akoma me te rrezikshem. Por, San Siro eshte shtepia jone dhe ne shtepine tone Juventus nuk duhet te fitoj. Nese nuk i mposhtim do te thoshte qe i komplikojme punet per nje rikthim ne kater vendet e para”.

Interit i mungon dicka per te reduktuar boshllekun me Juven e Napolin?
“Behet fjale per dicka te ndryshme sepse Allegri dhe Sarri punojne me te njejtin grup qe 3-4 vite, kurse Spalletti ka ardhur ne vere. Eshte e drejte t’i japim kohe, Interi kualitetin e ka, por pa parate e Champions dhe me limitet e Fair Play Financiar nuk mund te gaboj asgje ne merkato”.

Me De Vrij Ausilio ka marre nje tjeter… Materazzi?
“De Vrij eshte shume i mire, nje mbrojtes me 6-7 gola ne sezon dhe qe udheheq repartin. Eshte me te vertete nje blerje e madhe”.

Cili eshte takimi me Juventus qe e kujtoni me me shume kenaqesi?
“Fitorja e Superkupes Italiane ne 2005 ne Torino me golin e Veron ne shtesa”.

Ronaldo ka thene: “Interi luftonte kunder nje sistemi te korruptuar”. Jeni dakord?
“Me 5 maj Ronaldo ishte ne fushe dhe respektoj mendimin e tij qe pastaj eshte mendimi i te gjithe interisteve. Por ka pasur edhe deklarime te tjera per te cilat do te doja te thoja dicka”.

Cilat?
“Ato te Ceccarini per Juve-Inter ne 1998. Une nuk isha dhe isha vetem nje tifoz, por e kujtoj mire se cfare ka ndodhur. Fjalet e tij me kane bere keq sepse e gjithe bota e ka pare ate qe ka ndodhur. Nese pas 20 vitesh eshte i bindur qe duhej te ndeshkonte Ronaldon per simulim, atehere nuk e di nese duhet te qesh apo te qaj. Ka gabuar njehere dhe vazhdon te gaboj akoma”.

Inter do te arrij ne Champions?
“Shpresoj. Kunder milanit e Torinos ka luajtur mire, por ka lene te pakten tre pike. Shpresojme te mos jene decisive”.

Lazio-Inter ne javen e fundit do te kthej ne mendje skudeton e humbur me 5 maj 2002?
“Me 5 maj 2010 ne Olimpico kemi fituar Kupen e Italise, trofeun e pare nga ata te Tripletes, dhe i kemi vendosur ne vend gjerat edhe pse ate ndeshje te 2002 do te doja ta luaja shume serish… Interi aktual ka mundesine per te shkruar nje faqe tjeter te historise. Me ato tre pike nuk do te fitoj Skudeton por do te kthehej ne Champions dhe do te thoshte qe eshte nje hap i rendesishem i historise”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.