Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,385 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mazzarri: “Guarin ben sulmuesin e dyte, nuk shikoj ne fytyren e askujt. Merkato? OK per parametrat. Kritikat…”

Mazzarri: “Guarin ben sulmuesin e dyte, nuk shikoj ne fytyren e askujt. Merkato? OK per parametrat. Kritikat…”
Bujar Berishaj

Walter Mazzarri, i intervistuar nga Sky, pas prezantimit te librit te tij, ka folur per shuma tema duke perfshire ketu edhe Interin: “Kam qene i befasuar nga pritja, Puglia eshte nje vend i bukur, ka pasur pak. Njerzit ishin te ngrohte, ndoshta nuk eshte dashur shume per me tutje, tani menaxhoj cdo gje, por ne cdo rast eshte nje zbavitje e mire.”

Mund te luftoj Interi per kreun e tabeles?
“Kerkesa e femijes ka qene precize dhe kam folur per titujt qe enderroj. Ne karrieren time me mungon skudeto, shpresoj ta arrij sa me pare si profesionist. Mendoj qe te flasim per kete gje ne fillim te vitit dhe ne fillim te nje cikli… nuk duam te mashtrojme askend, duam te fitojme mentalitetin e fituesit, te rrisim kete grup dhe te rinjte e Interit qe jane e ardhmja. Duam ta bejme kete sa me shpejt qe te jete e mundur.”

Si e gjykoni merkaton?
“Shoqeria punonme parametra te caktuar, ishte e qarte dhe e pranueshme. Sipas parametrave, kemi operuar mire. Kerkojme qe te ngrisim ne skuader konkurruese por mbi te gjitha lojtaret jane te motivuar. Duke pasur shume lojtar ben qe lojtaret te mos jene vetvetja. Kemi kerkuar numrin e duhur qe lojtaret te jene te motivuar dhe te permiresohemi.”

Cfare tipi te skuadres kerkon Mazzarri?
“Jane gjithmone dy ekipe qe bejne nje ndeshje. Nese nje skuader luan per dy rezultate, per aq kohe sa nuk zhbllokoni ndeshjen nuk do te jete bukur. Forca e Torinos dhe aftesia e Venturas, edhe pamundesia per te marr lidershipin ne ndeshje nuk e bejne te bukur nje ndeshje. Te shohim sa ekipe do te fitojne ne Torino, e shoh goten ne gjysme. Mund te jete e njejta. Mendoj qe forma do te jete e plote kur te rikuperohen lojtaret kryesor, mund te bejme mire ashtu si ne te kaluaren.”

Guarin?
“Kete vit te gjithe do te kene mundesite e tyre, kemi edhe Europa Leaguen. Nuk do ta shikojme askend ne fytyre, nese meriton te luaj do ta bej nje gje te tille. Guarin futet ne ekipin e 23 lojtarve, nese ai kthehet ne me te miren e tij do te jete i rendesishem, gjithmone ka kerkuar te qendroj tek Inter, shitja e tij ishte e diktuar nga ceshtje te shoqerise, ai eshte i lumtur qe qendron dhe eshte nje lojtar i rendesishem: nuk kam cfare te them tjeter.”

Mungon nje sulmues?
“Guarin ndeshjen me te mire e ka bere ne Napoli prapa Palacios. Eshte nje lojtar sulmues, mund te bej edhe mesfushorin ofensiv gjithashtu. Tani do te impenjohet si sulmues i dyte, si trekuartist, ne pergjithesi do te jete i impenjuar ne repartin e sulmit. Do te jete i impenjuar ai sepse ne rolet tjera kemi Hernanes dhe Kovacic. Fredy mund te bej mire si sulmues i dyte dhe sulmues pyke.”

Piazza e Milanos kerkon Championsin…
“Mendoj qe fusha e Torinos ka qene fusha me e veshtire per te filluar, ishte ekipi me i klaitur prej nesh. Te shohim sa skuadra do te fitojne ne Torino. Pavaresisht veshtiresive qe kishim, pa Palacion dhe me Osvaldon ne 50%, sa qe Pablo eshte lene jashte per shkak te lendimit. Doja te luaja me part-time. Pavaresisht kesaj, performances nje barazim ne fushen e Torinos nuk eshte per tu nenvlersuar. Do ti mbajm vetem kritikat konstruktive, te tjerat do ti lejme pas shpines.”

Lavezzi dhe Borini ne janar?
“Pyesni trajneret e tyre (qesh). Merkato eshte e mbyllur, do Zoti qe te mos flitet me per merkaton dhe te koncentrohemi tek ndeshjet.”

Roma dhe Juve nje hap perpara?
“Tre ekipet e para te vitit te kaluar kane dhene pershtypjen e te qenit me te forte, pastaj vleresojme edhe merkaton e Fiorentines. Pastaj eshte Milani qe ka bere me pak sesa pritej, eshte Lazio. Dua ti bej lojtaret gati, pastaj vijne shumat.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.