Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | March 30, 2020

Scroll to top

Top

310 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mazzarri ka nje detyre: Te rekuperoje Mateo Kovacic…

Mazzarri ka nje detyre: Te rekuperoje Mateo Kovacic…
Donald Elmazi

Nuk ka asnje dyshim qe Mateo Kovacic eshte talenti me i mire ne shtepine e Interit, problemi eshte qe ai nuk ka bere akoma gje per ta demostruar. Lojtari ka aftesi teknike te jashtezakonshme por tani te gjithe vrasin mendjen se cili eshte roli i tij dhe ku mund te luaje per te dhene me mire.

Kroati edhe pse jo me ndonje fizik kush e di chare ka karakteristikat per te ecur dhe tek Inter per kete gje jane te bindur qe ai do te shpertheje sic ka thene dhe Mazzarri pas ndeshjes me Atalanten: “Eshte nje djalosh, pak naiv. Ka bere shume mire ne pjesen e pare me pas humbi duke bere zgjedhje te komplikuara. Por ka 19 vjet, do perpiqet te jete konkret sic klasi i tij e lejon. Per 2-3 vjet do te jete shume deciziv”.

Projekti me te filloi qe kur u fol se Mazzarri do ta benete ‘Hamsikun’ e tij; per momentin, napoletani eshte i pakapshem ne futjet e tij pa top ne zone per mbeshtetje ne fazen sulmuese; tjetri, i riu kroat eshte mesuar me nje loje qe mban topin ne kembe, te afrohet drejt zones me top dhe me pas te sherbeje per shoket apo te synoje porten. Duket qe jane dy lojtare krejt te ndryshem dhe tekniku zikalter po punon qe ti mesoje futjet ne zone, me pas e ka spostuar me perpara afer Palacios por tani ngelet dyshimi : Kovacic eshte me mire nese bene mesfushorin e brendshem, te avancuarin apo perpara mbrojtjes? Duke pare qe mundesine e fundit Mazzarri nuk e merr parasysh, tekniku zikalter ka tani detyren e veshtire per ta rekuperuar dhe ta vendos ne nje rol specifik. Sigurisht qe po punon por edhe Mateo duhet ti jape nje dore.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.