Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

734 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mazzarri per InterChannel: “Trapani do te kerkoje te beje ndeshjen e jetes. Duhet te kalojme turin me cdo kusht.”

Mazzarri per InterChannel: “Trapani do te kerkoje te beje ndeshjen e jetes. Duhet te kalojme turin me cdo kusht.”
Inter Club Staff

Walter Mazzarri ka folur per sfiden ne Kupen e Italise, qe do te luhet neser ne darke kunder Trapanit. Ja fjalet e thena prej tij per Inter Channel i intervistuar nga Roberto Scarpini.

Trapani vjen me entuziazem: Eshte rasti tipik kur nje ekip shume i vogel perballet me nje ekip shume te madh…

“Duhet pasur shume kujdes sepse jane ndeshje ne te cilat vetem ne kemi per te humbur, ndersa per ta cdo rezultat eshte nje fitore. Eshte dicka e kuptueshme. Une kam qen tranjer i ekipeve me nivel te ndryshem, por mund te kuptoj stimujt qe do te kene keta djem neser kunder Interit dhe kunder skuadrave te medha te veriut. Duhet te jemi shume te perqendruar. Edhe pse neser, pak per nevoje, pak sepse keshtu eshte e drejte, do te luajne ata qe skane luajtur shume deri tani. Pra sdo te luajne ata qe kane luajtur pothuajse gjithmone deri me sot. Do te jete nje ndeshje e bukur. Do na sherbeje edhe per te pare sa mire eshte grupi. Motivet e interesit jane shume. Mbi te gjitha kemi detyren qe te kalojme turin, sepse rreziku eshte gjithmone aty.”

Por ky Trapani nuk ka vetem entuziazem, ata kane treguar kete sezon qe jane nje ekip i mire…

“Luajne shume mire dhe kane kohe qe luajne bashke. I njoh mekanizmat. Do te vene ne fushe skuadren me te mire qe kane ne dispozicion. Per ta eshte nje rast shume i madh per te bere ndeshjen e jetes se tyre. Ne kemi gjithcka per te humbur, kurse ata e kane arritur fitoren e tyre, te vijne ne San Siro te luajne me Interin. Duhet te tregohemi te kujdeshem, sepse dua te kalojme turin me cdo kusht.”

Eshte folur shume per faktin se ke takuar skuadren pas takimit me Sampdorian, por kjo per ty eshte nje dicka normale qe e ben gjithmone pas ndeshjeve…

“Edhe ndodh te ngecim pas 13 ndeshjeve te luajtura mire, disa edhe pertej parashikimeve. Jam nje tranjer i ri per ta. Kishte shume gjera te pazgjidhura ne fillimin e sezonit. Kemi luajtur futboll te bukur, por eshte dicka qe ndodh nje barazim, dhe nje renie ne loje pas 13 ndeshjeve te luajtur me nje nivel telarte. Por pas ndeshjeve te tilla ulet koka dhe punohet. Duhet te rikthejme kujdesin ne grup. Detyra e tranjerit eshte kjo. Ajo qe kam bere per mua eshte dicka normale, eshte e vertete. Le te mos harrojme qe kemi bere nje kampionat te bukur deri me tani, sidomos nga aspekti i lojes dhe i paraqitjeve. Duhet te jemi me te kujdesshem, kjo eshte dicka e rendesishme. Pasi shenojme, duhet te dime se si ta mbajme rezultatin ose te shenojme te dytin, kjo na ka munduar. Me te keqinj dhe me te kujdeshsem. Me perjashtim te ndeshjes se fundit, kemi luajtur gjithmone shume me mire se kundershtari ose njesoj si kundershtari, asnje here me keq.”

Pret nje rikthim ne normalitet neser, pavarsisht lojtareve qe do te zbresin ne fushe, sic e thate ju, ata qe skane luajtur shume?

“Qe nga grumbullimi parasezonal, ne kemi punuar per dopio pozicionet. Ne stervitje, lojtaret qe zbresin ne fushe bejne te njejten pune sic bejne ata qe kane qene ne stol dhe qe luane me pak. Nga pika se si ti bejne gjerat, ata jane njesoj me shokun e rolit, jane stervitur ne menyre te njejte, e dine skemen ne menyre te njejte. Normalisht ata qe luajne gjithmone mund te kete ritme me te larta se ata qe nuk luajne shpesh, por ata qe skane luajtur shpesh jane me te fresket se ata qe kane luajtur. Jam shume i sigurte qe djemte qe do te zbresin ne fushe do te luajne nje futboll te bukur.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.