Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | September 25, 2021

Scroll to top

Top

1,004 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Mbrojtja, tentativa per Dragovic leviz ujrat, ngelet nje enigme…

Mbrojtja, tentativa per Dragovic leviz ujrat, ngelet nje enigme…
Xhorxh Gellci

I ri, por me nje eksperience te madhe internacionale, e mundur te merret me nje shifer jo te ekzagjeruar dhe nje page shume te pranueshme, plotesisht brenda parametrave te projektit te ri zikalter. Sigurisht, nje investim per te ardhmen, por qe do te jete i vlefshem edhe ne te tashmen: po flasim per Aleksandar Dragovic, lojtar i Bazelit te cilin Interi po e ndjek seriozisht. Pas vezhgimeve qe ka bere Piero Ausilio, dirigjenca zikalter deshiron te levize shpejt per te mbyllur marreveshjen ne keto ore, per te bere te tijin nje djale pak gjaknxehte (i bere i famshem per nje shpulle kunder Ministrit te Sporteve zviceran gjate nje ndarje cmimesh), por sigurisht shume  interesant, per te cilin nuk duket se ka edhe shume konkurrence duke konsideruar se Arsenal, qe dukej shume i interesuar per te, ka hequr dore.

Pra, Dragovic eshte objektivi kryesor per mbrojtjen e Mazzarrit; por ardhja e tij tek Inter ben te lindin shume pyetje te tjera ne lidhje me mbrojtesit aktuale te ekipit. Nje mbi te gjithe: Andrea Ranocchia. Pavaresisht sigurimeve te presidentit Moratti, qe ne ditet e fundit ka mohuar nje largim te tij, duket sikur mbrojtesi italian eshte lojtari me shume ne dyshim. Eksperienca e tij zikalter, e nisur ne janar 2011 mes shume premtimeve, ka patur shume ulje dhe ngritje, dhe per me teper eshte kushtezuar nga disa probleme fizike, si ajo qe e ka bere ne javet e fundit te kampionatit te luftoje me nje dhimbje ne gju, pavaresisht se ka zbritur ne fushe per te mos renduar situaten e demtimeve. Pavaresisht sakrifikimit te tij per skuadren ne javet e fundit, ngelen dyshime per qendrimin e tij ne Milano, edhe sepse flitet se Manchester United mund te vije nga Anglia me nje oferte prej 15 milion, qe mund ta beje Interin te mendohet dhe ti hape portat e Premier League 25 vjecarit italian.

Por rreth emrit te Ranocchias rrezikon te krijohet nje enigme e vertete: sepse nga nje ane ardhja e Dragovic do i rrezikonte vendin atij, nga ana tjeter nje largim i tij mund te krijoje probleme me organiken ne dispozicion te Mazzarrit. Me largimet e Silvestre dhe Chivu, tekniku toskan do te gjendej me nje repart te formuar nga Juan Jesus, Andreolli, Campagnaro, Samuel  dhe pikerisht Dragovic. Dhe duke konsideruar qe Samuel nuk ofron garanci te mjaftueshme ne planin fizik, ceshtja mund te rendohet. Dhe duket sikur do te ecet gjithmone ne fije te perit, prandaj ka dy mundesi: te shesesh Ranocchian per te investuar perseri ne repartin mbrojtes (e veshtire te mendohet per nje lojtar nga Primavera), ose ta mbash me rrezikun qe te nise ne linje te dyte ne zgjedhjet e Mazzarrit, qe me shume mundesi do te perdore Juan Jesus dhe Campagnaro si dy nga tre lojtaret titullare ne mbrojtje…

Si perfundim, ardhja e Aleksandar Dragovic paraqet pa dyshim nje mundesi te shkelqyer, sidomos per shkak te shifrave te uleta qe po flasim. Por ne te njejten kohe, duhet menduar se ardhja e tij mund te rrezikoje vendin e titullarit te Ranocchias dhe ndoshta uljen e vleres te tij ne merkato. Ne nje Inter qe eshte ne rikonstrukturim e siper, ceshtja e mbrojtjes rrezikon te kthehet ne nje enigme, e cila duhet te evitohet sa me shume…

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.