Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,798 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

McMenamin: “Tek Philadelphia 76ers Thohir investon, por nuk ben asgje. Nuk e kemi pare kurre”

McMenamin: “Tek Philadelphia 76ers Thohir investon, por nuk ben asgje. Nuk e kemi pare kurre”
Ardis
  • On 16/06/2013, 23:36

Erick Thohir, manjati indonezian qe po zhvillon tratativat me Morattin per te blere Interin, ka interesa te medha ne boten e sportit. Pikerisht dje ka folur per deshiren qe ka per te zhvilluar sa me shume DC United, skuader ne MLS (kampionati amerikan), ne dy ose tre vjet duke u nisur nga te rinjte. Ndersa per sa i perket ceshtjes Inter, duket se do te zgjase shume, dhe duket se presidenti Moratti eshte i vendosur per te mos shitur shumicen e klubit, ashtu si kerkon Thohir.

Gjithsesi, futbolli nuk eshte i vetmi sport ku Thohir ka interesa. Ai eshte pronar i nje skuadre basketbolli ne Indonezi dhe gjithashtu bashkepronar i ekipit te NBA, Philadelphia 76ers. Per te kuptuar rolin e tij ne kjo skuader, FcInterNews.it ka folur me Jeff McMenamin, redaktor i Courier-Post dhe Philadunkia, blogje shume te aferta me ceshtjet e skuadres ku Thohir eshte bashkepronar. Ja cfare ka treguar ai direkt nga Shtetet e Bashkuara:

Ne Philadelphia, Thohir eshte nje nga zoteruesit e skuadres te NBA. Cilet jane te tjeret?

“Skuadrat e NBA, shpeshhere kane disa pronare, secili me aksione dhe detyra te ndryshme. Philadelphia 76ers jane ne pronesi te Joshua Harris, Adam Aron, David Blitzer, Martin Geller, David Heller, Travis Hennings, James Lassiter, Marc Leder, Michael G. Rubin, Will Smith, Jada Pinkett Smith, Erick Thohir dhe Art Wrubel”.

Cfare roli ka Thohir midis tyre?

“Ne në Philadelphia dime shume pak ose asgje per te. Nuk ka ardhur asnjehere, nuk ka bere asnje fotografi zyrtare me skuadren. Thohir eshte thjesht nje njeri qe hedh parate, por nuk ka asnje pergjegjesi ne ekip dhe nuk ben asgje per ekipin, gjerat e tjera i menaxhojne te tjeret”.

Si pershembull?

“Pjesen me te madhe e menaxhon Josh Harris, qe merr persiper pjesen e komunikimit dhe operacionet administrative”.

Domethene qe ne Philadelphia nuk eshte pare kurre?

“Jo, as edhe kalimthi. Une njoh vetem Aron, Harris dhe Rubin. Me pas jane edhe Will Smith dhe Jaden Smith, yjet e kinemase, qe hedhin parate por qe nuk bejne asgje per te menaxhuar kete ekip. E ndjej te them se kane rol te ngjashem me kete Thohir-in. Di qe ne Washington, ku eshte pronar i ekipit te futbollit, eshte pare shume pak ne ambjentet e ekipit, por me shume se ketu ne Philadelphia. Ne Amerike asnje nuk e njeh ose asnje se ka pare, eshte nje figure e cuditshme…”

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags