Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

3,218 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Merkatoja sipas Thohir, ja te gjitha emrat: enderra quhet Verratti

Merkatoja sipas Thohir, ja te gjitha emrat: enderra quhet Verratti
Andi Prifti

Merkatoja e pare e Erick Thohir ne drejtim te Interit do te jete ne pese pika kryesore: “Ne janar do behet nje sforcim ekonomik i rendesishem – shkruan sot Gazzetta dello Sport – klasifikimi do tregoje nese do jemi per Scudetto ose Champions; ne rast te kundert nje ose dy blerje (lojtare anesore) dhe pastaj te futemi ‘all in’ ne merkaton e qershorit. Pika B: Syte te perqendruar tek te rinjte ‘e rritur’: pershembull Verrati do ishte ideali  dhe Lavezzi me pak i tille. Pika C: modelet qe do ju referohen do jene Arsenal dhe Ajax, skuadra te prirura per te marre lojtare te rinj dhe qe kane rritjen e duhur, Pika D: angazhim per te mbajtur shifren aktuale (80 milione) dhe pa nevoje per ulje. Pika E: nje person qe mund te drejtoje merkaton, qe te jete i brendshem (Ausilio) ose i jashtem (Leonardo?).

Emer i forte mbetet ai i Insua, lojtarit anesor argjentinas i Atletico Madrid  qe do zevendesonte Pereira, por te pelqyer jane dhe Ansaldi (Zenit) dhe Vrsaljko (Genoa), i cili mund te vije ne qershor. Ne qershor do duhet te pershendetemi me dy senatore si Samuel dhe Chivu, te dy me skandence kontrate. Atehere do duheshin perforecime ne qender te mbrojtjes: pelqehen Zouma (19-vjeçari i Saint-Ettiene), por dhe Schaar (21-vjeçari i Bazelit). Per krahun e majte preferohet Sandro i Porto, i cili vjen rreth 12 milione. Sipas Gazzetta dello Sport, ky i fundit i pelqen jashte mase Interit.

Ne mesfushe mbetet i nxehte emri i Fernando, per te cilin duket e komplikuar çeshtja e rinovimit me Porton. Mazzarri ka thene se kerkon nje mesfushor te levizshem, prandaj klubi do tentoje ta marre ne janar duke ofruar 5 milione euro. Nese Mazzarri do kerkoje nje ‘ndertues’, atehere do provohet gjithçka per te marre Verratti, duke pare deshiren e tij per tu rikthyer ne Itali, ose Xhaka, lojtari i Borussia Monchengladbach. Nuk eshte zhdukuar akoma mendimi per Nainggolan sepse Thohir deshiron nje indonezian ne Inter. Ardhja e tij mund te sjelle shitjen e mundshme te Guarin.

Kapitulli i sulmit. Do te jete i lidhur me situaten e Milito, me skadence te afert kontrate. Nese ai vendos qe te largohet, do behej nje kerkim per nje sulmues kryesor (pelqehet Rodrigo (Benfica), i cili ka nje vlere te larte, por edhe Castillo (20-vjeçari i Universidad Catolica, te cilin e kerkon dhe Udinese. Ka dhe disa ide per Hernandez te Palermo.

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.