Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

631 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Milan-Inter: precedentet e derbyt me te famshem ne bote: Inter, ti dominon Milanon!

Milan-Inter: precedentet e derbyt me te famshem ne bote: Inter, ti dominon Milanon!
Inter Club Staff

Zyrtarisht sot eshte #DerbyDay, dhe menyra me e mire per te nderuar kete dite eshte ta hapim statistikat dhe precedentet e derbyt per te pare precedentet e te dyja skuadrave gjate historise se tyre.

Teksa shikon rezultate te kaluara, has legjenda qe kane luftuar me bluza respektive, nje qytet qe eshte i ndare pergjysem historikisht, gola dhe tituj, shume tituj.

Sic shume mund ta dine tashme, Milano eshte qyteti me i titulluar ne bote: Inter dhe Milan bashke, kane fituar me shume tituj ne emer te qytetit te tyre sa askush tjeter duke ja kaluar keshtu qyteteve si Madridi, Londra apo edhe Barcelona.

Por le te kthehemi tek statistikat dhe precedentet e derbyt te Madoninnes.

Precedentet ne Serie A i buzeqeshin Interin, e cila ka dominuar dukshem derbyn e Milanos sa here eshte therritur ne kauze. Zikalterit kane fituar plot 11 ndeshje me shume se Milani ne Serie A.

Ky eshte edhe bilanci i plote i derbyt per skuadrat e Milanos:

Ndeshje: 167

Fitore te Interit: 62

Barazime: 54

Humbje 51

Gola te shenuar: 449 ne total.

Gola te shenuar nga Inter: 232

Gola te shenuar nga Milan: 217.

Pra ne Serie A, eshte nje dominim i dukshem i zikalterve i cili shkon ne te njejten linje me koreografine fantastike te Curva Nord ‘Ti te dominet Milan’, sepse realisht gjerat keshtu jane duke hapur statistikat: Interi dominon qytetin e Milanos.

No automatic alt text available.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.