Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

700 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Milan-Inter, rekord fitimesh per derbin: ja sa do te fitoje Milani nga ndeshja e sotshme!

Milan-Inter, rekord fitimesh per derbin: ja sa do te fitoje Milani nga ndeshja e sotshme!
Inter Club Staff

Kuqezinjte po ferkojne duart ne prag te derbit qe do te luhet sot ne oren 18:30. 

Pasi jane ‘qare’ per dite me radhe perpara se Federata Italiane te vendoste daten e re te derbit pikerisht per daten 04 prill te cilen ata e quanin te papershtatshme me motivin se “ishte nje dite jave dhe nuk do te lejonte tifozet te ishin prezent”, duket se keto motive te Milanit nuk kane qendruar dhe kete gje e tregojne edhe faktet.

Sot ne San Siro do te priten me shume se 75.000 tifoze.

Sipas Gazzetta dello Sport, Milani madje do te tejkaloje pas ndeshjes se sotme edhe rekordin e fitimeve.

Ja cfare shkruan e perditshmja italiane per derbin e sotshem:

GdS - Derby, a S. Siro in 75mila: record d'incasso

“Ka qene nje tjeter Milan-Inter ne 20 nentor 2016 ai qe vendosi rekordin e fitimeve ne 2016 per klubin e Milanit.”

“Ne keto momente qe po flasim kane mbetur shume pak bileta ne treg ne sekotoret e Unazes se dyte jeshile, unaza e pare e kuqe dhe ne sektorin e miqve.”

Eshte tejkaluar kuota e 75.000 tifozeve prezent ne stadium dhe fitimi nga shitja e biletave do te jete 4 milione euro e njeqind mije kunder 3.815.00 ne 2016.”

Por ky eshte thjesht nje rekord i Milanit, jo i Serie A, sepse ai mbahet nga Interi qe eshte skuadra qe ka arritur te fitoje me shume nga nje eveniment futbollistik ne Itali.

Rekordi zikalter eshte absolut sepse klubi ka arritur te tejkaloje edhe ndeshjet e luajtura nga Italianet ne Champions League. 

Ka qene pikerisht Derbi i 15 Tetor 2017, i cili shenoi rekordin e fitimeve ne historine e futbollit italian.

Ne ate ndeshje ishin plot 78.328 tifoze prezent ne San Siro, dhe fitimi i klubit zikalter nga kjo ndeshje ishte 4.864.749 (kater milion e teteqind e gjashtedhjete e kater e shtateqind e dyzet e nente) euro. Pikerisht ne kete ndeshje eshte tejkaluar rekordi i vendosur nga Milani me 4,6 milione euro ne Milan-Barcelona, sfide e 1/4 te finaleve te Champions League 2011/12.

TABELA E NDESHJEVE ME FITIMPRURESE NE HISTORINE E FUTBOLLIT ITALIAN:

inter milan record incassi

Ky klasifikim, perpara rekordit te Interit, ishte i dominuar nga Champions League: ne fakt ishin tre ndeshje europiane qe ishin ne vendet e para, por qe u tejkaluan te gjitha nga nje fushate marketingu perfekte zikalter per derbyn e Milanos. Per Serie A, rekordi i meparshem ishte ai i derbyt te kaluar te 15 prillit qe kishte sjelle ne kasat zikalter 4,2 milione euro.

Ne menyre te pergjithshme, ne vitet e fundit po rriten te ardhurat e klubeve te medha per sa i perket perfitimeve nga shitja e biletave: plot 6 nga 10 ndeshjet e para, jane te sezonit 2016/17 e sebashku me derbyn e fundit jane plot shtate ndeshjet e aferta qe hyjne ne kete klasifikim.

Ne rregull Inter-Milan, por cilat jane rekordet e skuadrave me te medha italiane per sa i perket perfitimeve ne nje ndeshje te vetme? Natyrisht qe per Interin, eshte pikerisht derby i fundit i luajtur ne Meazza, por per sa i perket skuadrave te tjera, te gjitha keto ndeshje kane qene europiane, e kjo gje e ben kete rekord te Interit akoma me special.

KJO ESHTE TABELA E SKUADRAVE TE MEDHA ME NDESHJEN ME FITIMPRURESE SE GJITHESECILES:

inter milan record incassi

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.