Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

92 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Moratti dhe Thohir jane akoma larg. Nuk behet fjale per 100%.

Moratti dhe Thohir jane akoma larg. Nuk behet fjale per 100%.
Xhorxh Gellci

“Per momentin nuk mendoj te shes”. Massimo Moratti ka thene te verteten ne lidhje me ceshtjen e asksioneve te Interit. Megjithate indoneziani i pasur eshte seriozisht i interesuar per te investuar ne FC Internazionale, kjo per shkak te markes qe ne Indonezi ka nje fuqi merkatoje shume te rendesishme. Per te mundur te cohej perpara nje tratative konkrete duhej patjeter te gjykoheshin 100% te aksioneve te Interit. Qe ne ate moment, disa kane supozuar se Moratti po gjykon shitjen e te gjithe Interit. Por nuk eshte absolutisht keshtu.

Nga ana e Erick Thohir, eshte disponueshmeria per te blere gjithe Interin, por Moratti ka qene i qarte qe ne momentin e pare, duke i shpjeguar se nuk ka ne plan te shese shumicen e klubit, aq me pak 100%. Keshtu qe palet kane filluar te arsyetojne per nje zgjidhje qe i kenaq te gjithe qe nga fundjava e shkuar. Moratti e di qe duhet bere patjeter dicka, nuk mund ta leje kete mundesi te shkoje dem, keshtu qe ka ndermend te shese 30-40% te aksioneve, por jo me teper. Thohir preferon te pakten 51%, dicka qe refuzohet nga moratti. Diskutimet bashkohen ne idene e ndertimit te nje stadiumi.

Morali i perralles: Palet jane akoma larg dhe kjo eshte ajo qe filtron ne oret e fundit. Duhet gjetur nje marreveshje qe sipas dikujt mund te jete rreth 30% dhe me rritjen e ketij numrit gjate viteve. Nderkohe avokatet e shoqerise po trajtojne rreth kesaj perqindjeje sepse Moratti nuk do te shese as shumicen, te mos mendojme 100%. Keto jane qellimet e tij shume te qarta. Do te shikojme si do te vazhdojne tratativat, por situata ngelet e gjitha te percaktohet. Dhe nuk behet fjale per ultimatum.

Marre nga: fcinternews.it

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.