Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

683 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Moratti: “Interi eshte mire, duhet maksimumi. Personi qe kam me shume besim tek Inter eshte…”

Moratti: “Interi eshte mire, duhet maksimumi. Personi qe kam me shume besim tek Inter eshte…”
Inter Club Staff

“Inter-Juve 2-0 ne sezonin e Tripletes ishte nje tregues i larte dhe qe na lejoi te ngjiteshim perseri ne vendin e pare ne klasifikim. Por nese zgjedh nje ndeshje, do te zgjedh ate Inter-Juve 6-0 kur kam qene femije (ka qene viti 1953-54). Te mundje ne ate menyre Juventusin per mua qe isha nje tifoz i ri ishte me te vertete speciale”.

Ky e shte kujtimi i Massimo Morattit, i intervistuar nga Corriere dello Sport pak dite perpara Derbit te Italise.

Interi ka mundesi te munde Juventustin, qe duket sikur jane ne renie?

“Me duket sikur Interi eshte mire, edhe pse jo gjithmone rezultatet nuk kane ardhur gjithmone. Periudha e fundit e ka treguar kete gje. Fitoret ndaj Cagliarit dhe Chievos kane qene te rendesishme per klasifikimin, por lufta per ne Champions do te vendoset vetem ne ndeshjen e fundit.”

Mendoni se formacioni i Allegrit eshte ne renie pas humbjes ne ndeshjen direkte ndaj Napilit apo keni me shume frike se Interi do te gjeje perballe nje bishe te lenduar? 

“Juventusi mbetet nje skuader e madhe ne aspekt emrash edhe pse ka vetem nje pike avantazh ndaj Napolit. Duhet te perballemi mire pa u shperqendruar ndaj tyre.”

Ne rast fitoreje, Icardi dhe shoket do te kishin nje rruge ne disheze per Champions League? 

“Ne disheze jo, por Interi nese fiton me Juven te arrije tek kater vendet e para do te jete me e lehte.”

Per cilen nga skuadrat vlejne me shume piket ne loje? 

“Ne vetem kater ndeshje larg fundit, me Juventusin +1 nga Napoli dhe Interi ne -1 ndaj Romes dhe Lazios, tre piket kane shume rendesi per te dyja skuadrat. Do te luajne te gjithe shume ne kete ndeshje.”

Nese do te zgjidhje nje lojtar deciziv tek Interi, ke do zgjidhje? 

“Une besoj tek Spalletti qe eshte shume i zoti dhe shpresoj ta tregoje edhe njehere kete gje. Pastaj jam i bindur se lojtaret e dine se sa e rendesishme eshte ky objektiv qe po luajne per klubin. Por nga ana tjeter kane edhe tifozet qe nje ndeshje ndaj Juventusit e ndjejne shume…”

Nje sukses per Interin mund ti hiqte ndoshta kampionatin Juventusit. Per popullin zikalter do te ishte nje gezim me shume? 

“Fitorja vlen per Interin dhe klasifikimin. Kjo eshte gjeja e vetme e qe ka rendesi vertete.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.