Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,626 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Moratti: “Lojtareve i duhej nje Mazzarri. Top Player? Mundet. Ndersa Thohir…”

Moratti: “Lojtareve i duhej nje Mazzarri. Top Player? Mundet. Ndersa Thohir…”
Inter Club Staff

Edhe Massimo Moratti ka mare pjese ne eventin e Pirellit ne Corso Venezia. inter.al, sjell tek ju fjalet e presidentit Moratti ne Shqip per te gjithe Interistat shqiptare:

President Moratti, lojtareve Walter Mazzarri i ka dhene nje impresion shume te mire. Kemi degjuar Guarin qe ka folur per deshire dhe force, ju cfare mendoni per tranjerin e ri?

“Shpresoj te jete keshtu. Mazzarrin e kemi mare edhe pse posedon keto karakteristika. Keshtu qe shpresoj qe te jete keshtu. Mendoj se tek lojtaret keto karakteristika mund te kete efekt. Ata kane pasur deshire pikerisht per nje force me te madhe, nje stervitje me te forte dhe nje projekt.”

Cili eshte kualiteti me i mire qe ka Mazzarri?

“Mazzarri punon shume. Pastaj ai eshte edhe shum i zoti se arrin rezultate shume te mira dhe punon seriozisht.”

A ka mbaruar merkato hyrese? E konsideroni te mbyllur apo keni akoma ide te tjera?

“Jemi vetem ne fillim korriku. Deri ne fundin e gushtit ka akoma shume kohe. Gjerat me interesante dalin ne pah andej nga fundi.”

Silvio Berlusconi ka thene se Milani eshte per kampionat kete sezon. Po Interi?

“Une i kam thene tifozeve. Mendoj edhe une se nese skuadrat do ta marin seriozisht, me te gjitha forcat mund te arrijne shume. Juventusi me duket sikur ka dicka me shume se te tjerat, por asgje seshte e sigurte.”

Andrea Ranocchia eshte i pashitshem?

“Degjo, te gjithe per mua jane te pashitshem sepse deshiroj qe Mazzarri ti shikoje me kujdes te gjithe dhe te kuptoje cili i duhet me shume.”

President, Javier Zanetti ka thene se nuk ekziston dot nje Inter pa Massimo Morattin.

“Sidomos nje dite qe… (qesh). Zanetti eshte perhere shume i sjellshem. Sigurisht ka te beje edhe afeksioni, por per momentin dua tju them se alternativa te tjera nuk ka. Une do te qendroj president i Interit.”

President sot eshte zyrtarizuar Mauro Icardi. Cfare investimi eshte?

“I se ardhmes, ne sensin se ai dhe Belfodil sezonin e kaluar te jepnin ndjesine qe duhet ti kishe me cdo kusht ne ekip, per shkak te raportit cilesi-moshe. I morem qe te dy, te shohim tani.”

President, ndonje te re nga tratativa me Erik Thohir?

“Jo, me thoni ju ndonje te re… (qesh).”

President, tifozet duhet te presin ndonje top player?

“Mund te vije. Varet nga ditet e para te Mazzarrit, dhe pastaj te shikojme. Nuk i dihet.”

President, meqe ra fjala tek Thohir: Ka thene qe jemi ne raundin e pare dhe jo tek k.o. Ju e shihni si nje k.o. nje shitje te mundeshme te Interit?

“Jo. Ne jemi tek raundi i pare, edhe pse shume presin nje k.o. Ndoshta e ka thene sepse psikologjikisht do kete menduar kete gje.”

Ne po mesojme te njohim Thohir nepermjet disa reportazheve te ndyshme: Cfare impresioni keni per te dhe si eshte paraqitur ai tek ju?

“Per momentin e njoh si nje njeri per se mbari, vjen nga nje familje industrialesh te rendesishem dhe asgje me shume. Personalisht e njoh shume pak, jo aq sa duhet. Pastaj mund tju dhem qe flasim shume, e nese nuk mund ta quaj raund te pare, i bie te jete raundi i dyte.”

President si do te zgjidhet ceshtja me kinezet: Do te kete ndonje gjobe per mungesen e mbylljes se marveshjes?

“Eshte nje ceshtje pak e vjeter, dhe nuk e di si do evoluoje. Po diskutojme. Por ka mbetur akoma shume miqesi dhe stime per njeri tjetrin, prandaj mendoj se do zgjidhet pozitivisht.”

Ju mendoni per nje gjobe? Po nje sponsorizim eshte i mundur?

“Per momentin nuk mund te ve nje deadline. Shoh qe vihen gjithmone deadline, por me pas shkelen nga shume situata te ndryshme qe ndodhin, te shohim.”

Po qellimi juaj mbetet ai qe te shisni nje minorance aksionesh, apo jo?

“Qellimi eshte te kuptoj qe a kuptojme dot njeri-tjetrin. Me pas te shohim.”

Gjithmone per sa i perket merkatos: Isla mund te vije? Si jane raportet me Juventusin?

“Raportet me Juventusin jane te mira, por kjo nuk do te thote qe raportet e mira jane te mjaftueshme.”

Po per Nainggolan, ne cfare pike jemi?

“Me Cagliarin kemi shume raporte te mira. Per Nainggolan duket neper media qe eshte folur shume, por ne fakt eshte folur shume pak.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.