Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

2,027 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

MOVIOLA e Inter-Milan: “Ishte apo nuk ishte per tu anulluar goli i Bennacer? Rregullorja thote qarte se…”

MOVIOLA e Inter-Milan: “Ishte apo nuk ishte per tu anulluar goli i Bennacer? Rregullorja thote qarte se…”
Inter Club Staff

Eshte Maurizio Mariani nga Aprilia arbitri i derbit te Milanos qe vlente gjysmefinalen e Kupes se Italise diten e djeshme.

Nderkohe, perballe VAR ka qene Mazzoleni, i cili ka pasur Tolfo si assistent ne nje ndeshje qe nuk do te rezultonte e lehte per ta.

Mariani e menaxhon mire kete ndeshje te nervozuar, duke nxjere vetem tre kartona te verdhe: 2 per Milan dhe nje per Interin.

Por ka qene goli i anulluar i Bennacer ai qe ka bere te diskutohet diten e djeshme pas ndeshjes edhe pse gjithcka perfundoi 3-0 per Interin.

Ishte minuta e 66 kur Bennacer gjen golin e 2-1 por goli anullohet sepse gjithcka rishikohet ne VAR me kujdes.

Ne fillim lojtaret e Interit protestojne per faull me dore te Tomoro qe nuk e kishte prekur, por Handanovic proteston menjehere per pozicion jashte loje te dy lojtareve te Milanit qe i kishin bllokuar pamjen.

Ashtu si mund ta shikoni edhe te foto me lart, momenti eshte pak perpara se arbitri Mariani te shkonte perpara VAR per te pare rastin.

Pra qe ketu bie poshte alibia e Piolit (qe nuk eshte alibi fare ne fakt) qe as Handanovic nuk protestoi per ate rast.

Pasi Mariani shikon pamjet, goli i shenuar anullohet sepse pozicioni i Kalulu eshte jashte loje dhe ai pengon shikimin e Handanovic.

Francezi eshte pertej linjes se mbrojtesave dhe ishte totalisht aktiv ne momentin e gjuajtjes duke kaluar perpara portierit zikalter.

Duke pare pamjet me kujdes, vihet re edhe Handanovic qe per te pare topin spostohet ne te djathte per te shmangur Kalulu.

Ishte nje vendim i veshtire i Marianit qe kalon disa minuta perpara pamjeve por ne fund ai vendos ate qe eshte e drejte.

Goli anullohet per pozicion jashte loje. Por kujdes, sepse ka edhe nje moment tjeter: vetem disa sekonda me pare Lautaro peson nje faull ku shkelet nga nje prej mbrojtesave te Milanit por arbitri le lojen te vazhdoje: nga ky aksion erdhi edhe goli i Milanit.

Pra, ne fund te fundit as nuk duhet te kishte shkuar aspak aksioni deri tek goli sepse duhej ishte dhene faull ne dem te Lautaros.

Gjithesesi, per te gjithe ata qe nuk e kuptojne dot se cfare do te thote “pozicion jashte loje aktiv” gjate nje aksioni ku lojtari nuk e prek topin, kesaj radhe kemi vendosur te hapim rregulloren.

Madje ilustrimi me imazhe ne rregulloren e pozicionit jashte loje eshte pothuajse identik me rastin e djeshem.

Rregulli numer 11 i pozicionit jashte loje qe quhet “te influencosh te nje kundershtar” thote tekstualisht:

“Influencimi te nje kundershtar – Nje sulmues (A ne foto) ne pozicion jashte loje qe pengon qartesisht linjen e pamjes se portierit.”

“Lojtari duhet te konsiderohet ne kete rast si i ndeshkueshem sepse pengon kundershtarin te luaje apo te jete ne gjendje te luaje topin.”

Pra, nese shohim me kujdes foton e rregullores, eshte praktikisht i njejti rast identik si goli i Bennacer dje.

Per ta kujtuar edhe njehere ne vemendjen e te gjitheve, ky eshte rasti me foto ku kemi rrethuar me te kuqe Kalulu.

Askush nuk mund te kete dyshime per ate qe ndodhi dje sepse ky lloj pozicioni jashte loje nuk eshte shpikur dje.

E verteta eshte se Kalulu eshte gjendur ne pozicionin me te keq te mundshem ne ate moment duke i anulluar golin skuadres se tij.

E thote rregullorja qarte: ishte nje gol per tu anulluar. Cdo fjale tjeter ne kete mes eshte komplet e kote.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.