Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,070 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

MOVIOLA E NDESHJES – “Ishte apo nuk ishte per tu anulluar goli i 2-2? Pamjet tregojne se ka qene nje…”

MOVIOLA E NDESHJES – “Ishte apo nuk ishte per tu anulluar goli i 2-2? Pamjet tregojne se ka qene nje…”
Inter Club Staff

Banti te VAR ka djersitur po aq shume sa Manganiello ne fushe. Keshtu flet La Gazzetta dello Sport per ndeshjen e djeshme.

Ata kane analizuar moviolen e takimit Inter-Empoli dhe gjithcka e kane nisur nga 0-2 i pare qe u anullua me pas per pozicion jashte loje.

“Ishte minuta e 10, kur Zurkowski shenoi por ishte nje pozicion jashte loje, qe u pa ne fushe qe nga arbitri anesor.”

“Ne kete rast, Pinamonti ishte ne pozicion jashte loje sepse prekja e Perici ishte nje “shpetim” dhe jo nje loje nga ana e tij.”

Nderkohe, me pas kemi dy episode shume komplekse qe kane qene ne limit: nese arbitri do te kishte marre vendime te kunderta nga ato qe ka marre, mund te qendronin gjithashtu.

Si fillim, arbitri jep nje penallti por VAR e fton ta shohe nga afer dhe arbitri i ndeshjes ve re se Parisi ka prekur me pare topin pastaj kemben e Barella.

Por eshte pikerisht Barella perseri protagonist te nje rast tjeter: Bandinelli e shtyn nga prapa ne hedhje e siper Barella. Presioni eshte nje faull, por interisti e ben te duket shtyrja me shume nga sa ishte.

VAR kontrollon por ishte nje nga ato situata qe duhen percaktuar nga arbitri ne fushe sepse varet nga intensiteti i lojes: nuk jepet nje penallti. Kjo ishte situata e pare delikate qe ishte nje 50-50.

Nderkohe, situata e dyte eshte te Barella-Asllani: edhe ketu VAR kontrollon, ku Barella ne mesin e fushes kap top dhe kembe per te rekuperuar topin dhe duke nisur aksionin e golit.

Edhe ketu VAR nuk nderhyn dot, sepse Manganiello ishte prane lojtareve dhe ishte nje tjeter situate limit ku intensiteti duhet te vendoset nga arbitri i ndeshjes.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.