Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,284 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Ne gjueti per thesarin e vogel prej 30-40 milione per te zhbllokuar merkaton. Thohir ka tashme ne mendje nje strategji, me pas Ausilio…

Ne gjueti per thesarin e vogel prej 30-40 milione per te zhbllokuar merkaton. Thohir ka tashme ne mendje nje strategji, me pas Ausilio…
Ardi Deda

Pritja eshte duke perfunduar: ne 5 qershor, me shume mundesi, Inter do te perfitoje rreth 210 milione euro qe do te vijne nga grupi i bankave dhe i fondeve financiare te koordinuara nga Goldman Sachs dhe qe do ti lejoje pronesise se re te shkepuse Massimo Moratti nga garancite (rreth 80 milione euro), te paguaje borxhet e administrimit te vjeter, te paguaje detyrimet e prapambetura dhe shpenzimet administrative. Vetem ne kete pike Erick Thohir mund te ndihet i kenaqur me planin e tij financiar dhe mund te filloje epoken e re.

Turi aziatik – Manjati do te behet keshtu pike referimi ne klub ne te gjitha aspektet, dhe dora e tij, padyshim, do te filloje te duket ne nje menyre me te theksuar si ne aspektin e menaxhimit te klubit dhe ne ate sportiv. Qe nga e hena Thohir do te filloje nje tur ne Azine juglindore (Singapor dhe Hong Kong, pervec Giacarta) per te bindur fonde te reja qe ti bashkohen projektit zikalter dhe ti japin likuiditet shoqerise. Me te do te jene pergjegjesi i fushes financiare Michael Williamson dhe asaj komerciale Giorgio Ricci. Ne nje moment te mevonshem mund te bashkohet dhe drejtori i pergjithshem Marco Fassone.

Nje thesar i vogel – E gjitha kjo behet per nje objektiv: kthimi i Interit ne nivele te larta. Per kete do te nevojitet te forcohet organika ne merkato. Thohir kete gje e di mire dhe per kete arsye manjati eshte duke shqyrtuar terrenin midis Anglise dhe Azise per te mbledhur nje thesar te vogel (30-40 milione euro) qe do te zhbllokoje merkaton ne hyrje pavaresisht shitjeve. Sot, ne fakt, operacionet ne merkato mund te permbushen vetem ne saje te shitjeve, shkembimeve apo dhenies ne forme huazimi. “Per te mberritur tek ky thesar do te nevojitet minimumi nje muaj. Alternativa e vetme per ti dhene nje zhvillim te menjehershem fushates se forcimit te skuadres do te ishte nje injektim likuiditeti qe vjen direkt nga xhepat e Thohir…”, nenvizon Gazzetta dello Sport. Por eshte e qarte qe strategjia e presidentit zikalter parashikon dicka tjeter: levizje inteligjente ne nivelin e politikes sportive per te mberritur tek ai financim qe do ti lejonte Ausilios te levizte lirisht per objektivat. Idete jane te qarta, tani duhet kembengulje dhe durim,

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.