Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

641 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Ne Kroaci tregojne per Perisic dhe femijerine e tij: “Prandaj eshte kaq i forte, kur ishte i vogel…”

Ne Kroaci tregojne per Perisic dhe femijerine e tij: “Prandaj eshte kaq i forte, kur ishte i vogel…”
Inter Club Staff

Sajti agroklub.com, ka germuar ne te kaluaren e Ivan Perisic dhe ka treguar se si kur ka qene femije, lojtari nuk ka pasur nje femijeri si gjithe te tjeret dhe pikerisht kjo femijeri e ka bere te jete kaq rezistent, i frikshem dhe i forte edhe sot. 

Sipas tyre, Ivan Perisic ne femijeri ndihmonte cdo dite babain ne fabriken e mbareshtrimit te pulave.

Ja cfare shkruajne ata per te gjithe kete histori:

“Disa nga lojtaret me te mire te botes vijne nga fabrika, ku kane mesuar kulturen dhe punen por kane mesuar edhe se si te jene rezistente.”

“Nder keta eshte me siguri edhe Ivan Perisic qe ka kaluar femijerine e tij duke punuar me babain e tij ne fabriken e mbareshtrimit te pulave ne Koprivno, ku jetonte me familjen e tij.”

“Perisic ishte i rrethuar nga pulat dhe per kete motiv ai njihet ne Kroaci edhe me pseudonimin “Koka”, pikerisht prej tigujve qe nxjerrin pulat.

Kur ishte 17 vjec ai ja doli te ishte lojtari me i mire i Hajduk Split dhe per te u interesua Sochaux e keshtu Ivan Perisic u largua nga Kroacia.

“Per te ishte dicka shume e mire sepse puna ne fabrike kishte filluar te ishte shume e rende per te qe duhet te ndiqte shkollen, stervitjen, te luante me profesionistet e Hajduk por edhe te me ndihmonte edhe mua ne fabrike.” – shpjegon babai i tij qe ne vitin 2010 e mbylli perfundimisht fabriken.

Per Ivan Perisic ka folur edhe nje djale qe bashke me te motren ka punuar me te ne fabrike dhe shpjegon se si ishte e pamundur ne ate kohe te mendonin se Ivan Perisic do ja dilte te bente nje pune tjeter nga e babait  te tij ne te ardhmen, por ai ne fund ja doli.

E sipas tij, forcen dhe rezistencen qe ai ka sot e ka fale atyre oreve te gjata te shpenzuara ne fabrike edhe pse nuk kishte mbushur ende moshen e duhur per te punuar.

Femijeri e veshtire ajo e Ivan por duket se pikerisht ajo femijeri e ka bere aq te forte sa eshte sot. Per rezistence fizike, ai eshte nje nder me te fortet ne kete boteror.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.