Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,271 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Nga Zamorano tek Kovacic, ja 10 transferimet e aksit Inter-Real Madrid qe kane bere me shume buje

Nga Zamorano tek Kovacic, ja 10 transferimet e aksit Inter-Real Madrid qe kane bere me shume buje
Inter Club Staff

Rruga qe lidh Madridin me bluze te bardhe dhe Milanon me ngjyre zikalter ka dhene gjithmone lajme merkatoje per faqen e pare.

I fundit ka qene Mateo Kocacic, por lista eshe shume e gjate: nga Zamorano tek Solari, nga Samuel tek Figo duke kaluar tek Roberto Carlos dhe Sneijder. Sot do te flasim pikerisht per kete, transferimet ne aksin Inter-Real Madrid qe shpesh here kane qene te qelluara por disa here edhe jo.

Nga Bernabeu ne Meazza apo anasjelltas kane kaluar kampione te padiskutueshem!

Po e nisim me te parin:

#1 – Esteban Cambiasso – Nga Real Madrid tek Interi (2004, parameter zero)

“Nuk na duhet, nuk eshte nje galaktik”, benin me dije ne Madrid kur vendosen qe te mbyllin dyert per mesfushorin argjentinas qe ne ate kohe tekniku i merengues, Carlos Queiroz e shikonte goxha keq. Por e pa shume mire Roberto Mancini qe nuk e la kete mundesi te arte ti ikte nga duart dhe siguroi “Cuchu”-n me parameter zero. I shpejte ne cdo levizje atij i dha celesat e mesfushes. Nje nga blerjet me te mira ne historine e Interit.

Related image

#2 – Walter Samuel – Nga Real Madrid tek Interi (2005, 16 milione euro)

Mbi te, presidenti Massimo Moratti investon 51 milione euro ndermjet shifres se blerjes dhe rroges. “The Wall” eshte nje kerkese direkte e Mancinit. Ne Bernabeu mbrojtesi argjentinas grumbullon me shume vershellima se sa duartrokitje. Atje thane se menyra e tij e te luajturit nuk eshte per Realin sepse ska elegance por kur keni pare nje “mur” te kete elegance? Sa mire per Interin. Sepse edhe ndermjet skualifikimesh dhe demtimesh Samuel behet nje pike referimi te mbrojtja zikalter.

Image result for walter samuel inter 2005

#3 – Ivan Zamorano – Nga Real Madrid tek Interi (1996, 4 miliarde lira)

Nga Kili si nje rruge, Ivani i tmerrshem zbarkon ne Milano pasi i kishte vene flaken Liges spajolle ne fillim me Sevilla e pastaj me Ralin ku luajti per tre sezone duke shenuar nje mal me gola por pa fituar asnje kupe ne arenen nderkombetare, gje qe e arrin me Interin e Gigi Simonit ne 1998: goli i tij hap rrugen e rrjetave ne Paris kunder Lazios. Sulmuesi zikalter vesh bluzen e Interit per kater sezone.

Image result for zamorano inter

#4 – Luis Figo – nga Real Madrid tek Interi (2005, parameter zero)

Nje futbollist jashte serie, brenda dhe jashte fushe. Eshte nje mendim qe e kane ende shoket e tij te skuadres. Ne Madrid Figo predikon nje super futboll ne pese sezonet e tij duke fituar anembane botes me Realin e tij deri ne 2005 kur tekniku Luxemburgo nuk e grumbullon me (urdher i Perez?). Lojtari portugez vendos te largohet ne fund te sezonit. Me kosto zero. E pret me krahe hapur Interi i Mancinit, me te cilin, nese e lejonin demtime, behet protagonist per tre sezone. Gjate sezonit me Mourinhon u pa forma e tij prej kampioni te vertete.”

Luis Figo esulta dopo un gol con l'Inter (LaPresse)

#5 – Ronaldo – nga Interi tek Real Madrid (2002, 45 milione euro)

E qara per ate kampionat te munguar nuk eshte harruar as sot e kesaj dite. Por sherri me Hector Cuper e beri qe te largohej nga Interi me force drejt Real Madrid. Ronaldo u largua nga Interi ne 31 gusht te 2002 pasi sapo kishte mbyllur sezonin e tij te dyte te mrekullueshem me bluzen zikater (i pari kishte qene ne 1997-1998) dhe ne kater vite shume demtime disa here te lehta e disa here te renda. Ne Madrid do te gjeje golat, por kurre paqen. Por cfare te thuash me shume, ai per shume ka qene futbollisti me i mire ne planet.

Related image

#6 – Wesley Sneijder – Nga Real Madrid tek Interi (2009, 15 milione euro)

Ne Madrid si ne Milano. Ne sezonin e tij te pare tek Real hollandezi fluturues magjeps Bernabeun. Ne te dutin behet njeri nga te shumtet: i mire por jo i nevojshem. Keshtu perfiton Interi qe ne veren e 2009 e blen nga Reali si te perzgjedhurin e Mourinhos per ti dhene celesat e mesfushes. Cdo gje eci per mrekulli kur mori vetem duartrokitje ne cdo ndeshje ne Meazza.

Wesley Sneijder ai tempi della sua militanza al Real Madrid, LaPresse

#7 – Clarence Seedorf – Nga Real Madrid tek Interi (1999, 24,5 milione euro)

Ishte dhurata e krishtlindjeve per tifozet zikalter nga Massimo Moratti te cilet ishin teper te merzitur pas nje sezoni qe sapo u ishte vjedhur nga Juventusi. Nje operacion i shpejte qe sjell Seedorf ne Milano ku tek Reali tekniku John Thoshack e kishte nxjere jashte skuadre. Interi investoi goxha tek ai, por nuk shkoi shume mire: Lippi, Tardelli dhe Cuper e luajne shpesh si mesfushor krahu por ai luan me mire ne qender. E ve re Milani kete gje qe e blen nga Interi dhe e ben nje nga njerezit me te rendesishem te skuadres se saj.

Clarence Seedorf in un derby durante la sua parentesi con la maglia dell'Inter, Imago

#8 – Roberto Carlos – Nga Interi tek Real Madrid (1996, 7 miliarde lira)

Njeri nga gabimet me te medha te historise interiste. Lojtari brazilian vjen tek Interi ne 1995 nga Palmeiras. Por per Roy Hodgson eshte nje sulmues krahu dhe jo nje mbrojtes dhe llogarite nuk dalin: “Edhe mamaja ime me pyeti ne nje pike ne telefon: pse po luan sulmues krahu? Ti je mbrojtes i majte”. Te lumte mami. Ne fund te vitit, Moratti i jep te drejte tranjerit qe donte ta shiste sepse e konsideronte si te padisiplinuar taktikisht. Ne Madrid nuk eshte nevoja tju tregojme se cfare ndodhi.

Image result for roberto carlos inter

#9 – Santiago Solari – Nga Real Madrid tek Interi (2005, parameter zero)

Ne Madrid nje fenomen, ne Milano nje bidon. Ne pese vite tek Real, El Principito ben shume te flitet per te brenda dhe jashte Spanjes. Iluminon dhe pushton. E fiton shume madje me Ralin. Eshte nje kampion argjentinas, e thone te gjithe. E mendojne kete gje edhe ne Milano, aq sa zgjat nje tratative per disa muaj me radhe. Me pas, triumfi. Ne 2005 erdhi tek Interi dhe… zhduket. Solari gabon ndeshje pas ndeshje cdo gje. Te sigurt qe ishte ai dhe jo vellai binjak qe ska lidhje me futbollin?

Santiago Solari in una delle sue gare con l'Inter, LaPresse

#10 – Kovacic – Nga Interi tek Real Madrid (2015, 35 milione euro)

Te gjithe betoehshin se ishte nje fenomen i ardhshem. Kovacic ishte drita ne mes te nje Interi te zymte pa emra te medhenj dhe plot me probleme. Ne 2015 Interi vendos ta sakrifikoje per te blere Kondogbia qe kerkohej me ngulm nga Mancini. E njejta gje ishte bere edhe per blerjen e tij ku u sakrifikua Coutinho qe ai te vinte ne Milano. Kovacic qe prej vajtjes ne Madrid ka fituar jo vetem ne Spanje, por dy here rresht edhe Champions. Jo keq, edhe pse minutat kane qene teper te pakta.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.