Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,450 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Peppino Prisco – Ja theniet e tij me ngacmuese kundrejt Milanit dhe milanistave!

Peppino Prisco – Ja theniet e tij me ngacmuese kundrejt Milanit dhe milanistave!
Inter Club Staff

Ai eshte nje simbol i Interizmit, nje njeri qe jeten tij ja kushtoi totalisht skuadres zikalter. Sapo mendon emrin e tij, menjehere te shkon mendja tek ai tifozi pasionant, i cmendur, i zgjuar, dinak por mbi te gjitha, ironik.

Po flasim per Peppino Prisco, mbase Interistin me te madh qe ka jetuar ndonjehere.

“Nje koleg me tha qe ‘ti i ke sherbyer pese presidenteve te Interit’, por i thashe: nuk eshte e sakte, une i kam sherbyer gjithmone dhe vetem Interit.” 

Kjo shprehje eshte nje nder gjerat me te bukura qe ai ka thene, por duke qene se jemi tek derby, le te kujtojme bashke theniet me te bukura ironike te tij kundrejt skuadres se dyte te Milanos dhe milanistave.

“Kur i shtrengoj doren nje milanisti, shkoj me vrap per ta lare. Kur i shtrengoj doren nje juventini, numeroj gishtat.”

“Ne Milano ka dy skuadra: Interi dhe primavera e Interit.”

“Nje parashikim per Juventus-Milan qe luhet sot? Shpresoj te humbasin te dyja.”

“Si do te perfundoje sot Milan-Juventus? Nuk e di. Nuk me interesojne skuadrat e vogla.”

“Perpara se te vdes do bej teseren e Milanit, keshtu do te zhduket njeri prej tyre.”

“Interi lindi nga disa disidente te Milanit… Ja prova e gjalle qe nga asgje mund te besh dicka te madhe.”

“Nese nuk do beja tifozllik per Interin, do te beja tifozllik per skuadren tjeter te Milanos, Scaironi, me te cilen kam luajtur edhe vete (Scaironi eshte nje skuader e kategorive amatore)”

“Te gjithe femijet e mi jane interista. Nje here me pyeten nese djali im Luigi kishte bere tifozllik per Milanin. Ju pergjigja: ai ka syte blu dhe eshte biond, ndersa une brun dhe syte e zeza. Nese Luigi do te bente tifozllik per Milanin, do te beja menjehere testin e ADN. Ne ate pike nuk do te besoja me as te gruaja ime.”

“Milani ka rene dy here ne Serie B: nje… here me pagese dhe nje… here gratis. Jam i idese qe nje renie ne Serie B fshin pese kampionate.”

“Shpresa per te ardhmen? Enderroj Interin qe fiton kampionatin por edhe Milanin qe bie perseri ne B.”

“Te shikosh Milan-Cavese qe mbaron 1-2 ne 1982 ne televizion, me kushurinjte qe luajne ne Serine B dhe humbasin mire me keto skuadra eshte dicka qe i ben mire atyre qe jane semure.”

“6-0 ne derby? Nuk e mbaj mend. Keta gazetaret shpikin shume gjera.”

“Presidenti deshiron qe te fitojme derbyn 3-0. Por une jo, ndaj milanistave jam gjithmone zemergjere: do te gezohesha me nje fitore me nje autogol te tyre pasi te kete mbaruar koha e rregullt”

“Si me duket Milani? Kam frike se edhe kete vit do ja dalin te qendrojne ne Serie A.”

“A eshte ky dhjetevjecari i fitoreve milaniste? Cuditerisht mbaj mend vetem ndeshjet qe ata kane humbur.”

Po e mbyllim me nje nga videot me te bukura te Peppino Priscos kur takohet me disa tifoze te Interit rrugeve te Milanos. I vetem, ai, nis korin e famshem “Tornerano, tornerano, tornerano in Serie B…”, qe ne shqip do te thote: “Do te kthehen, do te kthehen, do te kthehen ne Serie B”, duke ju referuar pikerisht ‘te preferuarve’ te tij, Milanit:

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.