Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

303 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Stadiumi i ri, ja ultimatumi qe Interi dhe Milani i kane dhene Komunes se Milanos

Stadiumi i ri, ja ultimatumi qe Interi dhe Milani i kane dhene Komunes se Milanos
Inter Club Staff

Konceptet e Manica-Cmr Sportium dhe Populous jane zbuluar diten e djeshme dhe me sa duket topi tani i ka kaluar Komunes se Milanos.

Interi dhe Milani me sa duket i kane bere nje ultimatum te qarte komunes per sa i perekt pergjigjes.

“Duhet kujtuar qe aprovimi i interesit publik nuk do te thote se projekti eshte aprovuar totalisht, por eshte nje pike e mire nisje dhe i ve te gjithe ne levizje per sa i perket procesit qe do te sjelle ndertimin e stadiumit te ri.”

“Keshtu, pasi te vi ‘po’-ja e Palazzo Marino (komunes se Milanos), Interi dhe Milani do te mund te prezantojne projektin e plote bashke me modifikime apo integrime te kerkuara nga e njejta administrate milaneze.”

“Ne kete pike qe jemi, do te duhen edhe 120-180 dite deri sa te behet aprovimi perfundimtar.”

“Me pas, brenda 90 diteve te tjera do te jete gara publike per te zgjedhur projektin fitues per te cilen dy klubet do te kene edhe mundesi zgjedhje vete.”

“Por cfare do te thote “Interi dhe Milani i kane dhene ultimatum komunes se Milanos”? Gjithcka ka te beje me pergjigjen qe komuna duhet te ktheje nese eshte dakort apo jo.

Dy klubet i kane kerkuar Komunes qe brenda dates 10 tetor te rikthejne nje pergjigje dhe jo me larg se kjo date.

Objektivi i Interit dhe i Milanit eshte qe te perfundojne punimet brenda fundit te 2023 dhe te inagurojne impiantin e ri ne 2024 ku do te priten keshtu edhe Lojrat Olimpike Dimerore te Milano-Cortina te 2026.

“Nje nga temat ku do te luhet ndeshja ne Komune ka te beje edhe me zhvillimin e komplet zones” – nenvizon Gazzetta dello Sport.

“Interi dhe Milani do te kene nje te drejte mbi zonen e San Siros per 90 vite dhe qe investimi te rikthehet tek ata parashikojne nje qender tregetare rreth 65.000 meter katror dhe hapsira te tjera prej 85 mije metrash katrore.”

“Ketu do te hyje ne loje ligji i stadiumeve qe i lejon klubet te bejne dicka te tille sipas planit rregullator.”

“Ne rast se Palazzo Marino (komuna e Milanos) nuk do te jape driten jeshile, Interi dhe Milani do te detyrohen te rishikojne projektet.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.