Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

465 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Repubblica zbulon: “Interi po vuan pasojat e merkatos se vitit te kaluar: jane perpire me miliona euro nga…”

Repubblica zbulon: “Interi po vuan pasojat e merkatos se vitit te kaluar: jane perpire me miliona euro nga…”
Inter Club Staff

Merkato po e ka shume te veshtire qe te futet ne rrjedhen e saj normale ne prag te sezonit te ri duke pare situaten aktuale.

Hakimi tek Interi eshte nje nga tre blerjet me me shume nivel ne Serie bashke me Arthur-Juve dhe Osmihen-Napoli.

Marokeni eshte blere per 40 milione euro plus bonuse nga Reali i Madridit qe muaj me pare.

La Repubblica ka tentuar te analizoje keshtu bilancete e klubeve dhe ka vene re se kriza ne merkato eshte e lidhur edhe me lojtare qe klubet kane pasur si detyre ti blejne kete sezon dhe qe tratativat i kane zhvilluar ne sezonin e shkuar.

“Per te qene me te qarte, 295 ilione euro: kjo eshte shuma qe klubet e kampionatit italian kane shpenzuar per te blere lojtare qe i kishin ne skuader sezonin e shkuar.”

“Ne total, 34 blerje pa nderruar bluzen. Ne Premier, sa per te bere nje krahasim, vetem 9 levizje kane qene te tilla per nje shume prej 126 milione eurosh.

Eshte boomerang-u i “do ta paguaj sezonin tjeter” ky.

Nje vit me pare merret nje lojtar, perdoret, dhe nepermjet huazimeve, te drejtash blerje apo detyrim blerje, ti arrin qe te shtysh me nje sezon shpenzimet.

Por askush nuk e kishte menduar se kete sezon do te kishte ndodhur pandemia.

Nder ato skuadra qe i eshte dashur qe te blejne lojtare qe kane ardhur vitin e kaluar, ka qene edhe Interi qe eshte perballur keshtu me koston e kartonave te Barella dhe Sensi.

“Pavarsisht nga pandemia, te blesh duke paguar sezonin tjeter eshte gjithmone nje bast i rrezikshem: mund te shkoje shume mire, ashtu si Interi qe ka vleresuar Barella dhe kete sezon ka paguar vetem 25 milione euro.”

“Interi deri me tani ka shpenzuar 45 milione euro ne kete merkato jo te kaluaren per Barella dhe Sensi.”

Nuk duket e veshtire te kuptohet arsyeja se pse po behen kaq shume blerje te lojtareve mbi 30 vjec, si ne rastein e Sanchez me parameter zero pasi zgjidhi kontraten me Manchester United.

Pertej kilianit, Serie A ka pare kontrata per lojtare te tjere si Reina, Pedro, Bonaventura, Yoshida, Cigarini, Forestieri dhe Mkhitaryan. Te gjithe mbi 30.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.