Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

424 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Sandro Sabatini tregon disa skenare ne Sky Sport.

Sandro Sabatini tregon disa skenare ne Sky Sport.
Ardis
  • On 16/10/2013, 14:41

Sabatini: “Ne Appiano Gentile ishte vetem Ronaldo duke u stervitur. Moratti shkon dhe…”

Ronaldo&Moratti

E ka dashur vertete shume, sic mund ta doje nje tifoz. Interi per president Moratti-nnuk ishte vetem nje shoqeri per tu menaxhuar, mbi te gjitha ishte dhe eshte skuadra e tij e zemres. Ajo qe donte qe i vogel dhe ka pasur nderin qe ta drejtoje. Sandro Sabatini – aktualisht gazetar tek SKY, por qe ne te kaluaren ka punuar ne zyren e medias se Interit – nga kujtimet personale te tij ka treguar: “Me lojtaret kishte shume konfidence, ishte shume i mire. Moratti ishte me te vertete nje tifoz i apasionuar dhe e bleu skuadren e zemres dhe e ka menaxhuar me pasion dhe kjo gje per disa eshte e tepruar ne te mire ose ne te keq, shpesh ka gabuar per shkak te dashurise se madhe. Nje here, nderkohe qe te gjithe ishin jashte ne Pinetina per pergatitjet, ne fushe ishin Ronaldo dhe Kanu duke u stervitur, padroni zikalter vjen ne Appiano Gentile, pikerisht per te pare stervitjen e Ronaldos. Fenomeni ishte shume shakaxhi dhe ne nje pike te caktuar, i lodhur nga ushtrimet, i thote pergatitesit qe donte te bente disa goditje me koke. I kerkon presidentit te gjuaje disa krosime dhe Moratti pranon. Njehere e nje kohe presidenti kishte nje te majte te papare, qe i vinte nga pasioni qe kishte per M.Corso“.

Sabatini: “Ronaldo vjen tek Inter-i, Via Durini pa ballkon. Atehere Moratti…”

Ronaldo vjen tek InteriNje tjeter anekdote mbi Morattin nga Sandro Sabatini ne SkySport24, i cili ka treguar: “Kur erdhi Ronaldo, Presidenti i dha detyren njerezve te tij qe Ronie te kalonte ne mes te tifozeve, dhe deshironte qe te gjithe te shikonin blerjen e tij te re edhe nga dritarja e makines. Numri i tifozeve qe u mblodhen ne Milano tek zyrat e Interit ishte shume i madh, dhe zyrat zikalter tek ‘Via Durini’ nuk kishin ballkon nga rruga, dhe keshtu klubi i kerkoi leje noterit qe ishte ngjitur me zyrat e Interit qe ti lejonte qe te perdonin ballkonin e studios se tij sa te nxirrnin sulmuesin me te mire ne bote perpara tifozeve, e keshtu ne kete menyre ai te pershendeste 4 mije tifozet qe e mikpriten ne Milano”.

Sabatini: “Ne prezantimin e Zanettit, Moratti me thote: Dua te jete prezent Bergomi sepse…”

Ardhja e Zanettit

Nje tjeter anekdote e treguar nga Sabatini>, ish-drejtues i Interit, ne lidhje me menyren e menaxhimit te shoqerise nga Massimo Moratti: “Ne prezantimin e Zanettit dhe Rambert Moratto, kerkonte te ishin prezent Facchettin, Suarez dhe Angelillo-n, tre ish-futbolliste te medhenj qe kishin hyre ne shoqeri. Dhe me pas kerkonte qe edhe Bergomi te ishte prezent sepse thote: ‘Duhet te jete edhe Kapiteni per ti akomoduar dy te rinjte argjentinas. Kush e di se njeri prej ketyre te dyve mund te ndjeke gjurmet e karrieres se Bergomit’“. Fjale profetike.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.