Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

2,373 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

SERIA A – Klasifikimi i skuadrave sipas shpenzimeve ne merkato…

SERIA A – Klasifikimi i skuadrave sipas shpenzimeve ne merkato…
Xhorxh Gellci

Vera po avancon, tratative pas tratative, fundi i merkatos po afrohet. Nje merkato qe deri tani i ka dhuruar Serise A disa top-player si Higuain, Gomez, Tevez dhe qe mund te sjelle akoma te tjere. Ne vend te pare per shpenzime qendron Napoli, i cili kryeson klasifikimin. Pas shitjes te Cavani tek PSG, klubi i De Laurentiis ka shpenzuar plot 80,950,000 euro, i cili i jep vendin e pare dhe eshte teper i shkeputur nga vendi i dyte, i cili mbahet nga Roma me 55,140,000 euro. Ne vend te trete rradhitet Juventus me 46,600,000 euro.  Interi rradhitet ne vend te katert me 34,550,000 euro, i ndjekur nga Fiorentina me 33 milion. Shume i shkeputur Milani, i cili deri tani ka shpenzuar vetem 16.000.000 euro.

Me poshte keni te gjitha transferimet e mbledhura nga Calciomercato.it, duke perfshire huazimet dhe blerjet:

 1. Napoli: Radosevic  1.000.000, Pablo Armero 4.000.000 (per gjysmen), Mertens 9.700.000, Calaiò 1.250.000, José María Callejón  9.500.000, Rafael 5.000.000, Raúl Albiol 12.000.000, Gonzalo Higuaín 37.000.000, El Kaddouri  1.500.000 (per gjysmen) per nje total prej 80.950.000.
 2. Roma: Strootman 16.500.000, Piscitella 1.500.000 (per gjysmen), Verre 2.500.000 (per gjysmen), Caprari 2.000.000 (per gjysmen), Mattia Destro 4.500.000, Jedvaj 5.000.000, Skorupski 890.000, Benatia 13.500.000, De Sanctis 500.000, Gervihno 8.000.000, Tallo 250.000 (per gjysmen) per nje total prej 55.140.000.
 3. Juventus: Tevez 9.000.000, Fernando Llorente 0, Peluso 4.800.000, Simone Zaza 3.500.000, Ogbonna 13.000.000, Elvis Kabashi 1.800.000, Asamoah 9.000.000 (per gjysmen), Gabbiadini  5.500.000 (per gjysmen) per nje total prej 46.600.000.
 4. Inter: Laxalt 2.300.000, Icardi 9.000.000, Caldirola 750.000, Mudingayi 750.000, Silvestre 6.000.000, Beldofil 7.500.000, Capello 200.000 (per gjysmen), Benedetti 100.000 (per gjysmen), Handanovic 8.000.000 (per gjysmen) per nje total prej 34.550.000.
 5. Fiorentina: Cuadrado 5.000.000 (per gjysmen), Joaquin 2.000.000, Mario Gomez  15.500.000, Ilicic 9.000.000, Tomovic  1.650.000 (per gjysmen), Bakic 250.000 (per gjysmen) per nje total prej 33.400.000.
 6. Genoa:  Santana 800.000, Cofie 1.500.000 (per gjysmen), Tachtsidis 3.000.000 (per gjysmen), Vrsaljko 4.000.000, Vinetot 1.000.000, Strasser 4.000.000, Lodi 5.000.000 (per gjysmen), Matuzalem 1.500.000 (per gjysmen) per nje total preji 20.800.000.
 7. Lazio: Perea 2.000.000, Candreva 1.700.000 (per gjysmen), Anderson 8.000.000, Biglia 7.000.000, Elez 400.000, Vinicius 90.000 per nje total prej 20.000.000.
 8. Udinese: Bubnjic  1.500.000, Frano Mlinar 1.000.000, Bruno Fernandes 2.500.000, Ivan Kelava 600.000, Jádson 2.500.000, Alexandre Coeff 1.000.000, Nico López 1.000.000, Verre 2.500.000 (per gjysmen), Orestis Karnezis 750.000, Success  1.400.000,  Caballero  1.300.000, Lazzari 500.000, Widmer  1.000.000), Alhassan, 500.000 (per gjysmen), Merkel 500.000 (per gjysmen), Faraoni  1.000.000 (per gjysmen) per nje total prej 19.550.000.
 9. Torino:  Bellomo 1.400.000 (per gjysmen), Farnerud 1.800.000, Immobile 2.750.000, Larrondo 750.000, Maksimovic (huazim) 500.000, Bovo 1.000.000, Moretti 500.000, Cerci 4.250.000 (per gjysmen), Darmian 1.000.000, Glick 1.500.000, Rodriguez 1.500.000, Basha 350.000, Stevanovic 1.200.000 (per gjysmen) per nje total prej 18.500.000.
 10. Milan: Saponara 4.000.000 (per gjysmen), Vergara 2.000.000, Zapata 6.000.000, Poli 3.000.000 (per gjysmen), Silvestre (huazim) 1.000.000 per nje total prej 16.000.000.
 11. Sampdoria:  Salamon 1.700.000, Gabbiadini 5.500.000 (per gjysmen), De Silvestri ne huazim per 150.000, Regini 1.500.000 (per gjysmen), Eramo 1.000.000 (per gjysmen), Sansone 1.600.000 (per gjysmen),  per nje total prej 11.450.000.
 12. Catania: Gyomber 800.000, Monzon 3.300.000, Terracciano 100.000 (per gjysmen), Tachtsidis 5.000.000 (per gjysmen), Frison 800.000 (per gjysmen) per un totale 10.000.000.
 13. Sassuolo: Kurtic e Zaza 2.500.000 secili per gjysmen e kartonit, Antei 500.000, Alexe 500.00, Rossini 500.000, Acerbi 2.000.000 per nje total prej 8.500.000.
 14. Verona: Donati 800.000, Arzamendia 200.000, Verdun 200.000, Cacciatore e Mihaylov per 500.000 ciascuno, Sala 100.000, Gonzalez 2.400.000, Cirigliano 100.000, Martinho 900.000, Bianchetti 800.000, Albertazzi  300.000, Laner 400.000 (per gjysmen), Cocco 500.000, Agostini 300.000, per nje total prej 8.000.000.
 15. Atalanta: Cigarini 2.200.000 (per gjysmen), Nica 1.600.000, Migliaccio 2.000.000, Baselli 800.000 (per gjysmen), Giorgi 1.000.000 per nje total prej 7.600.000.
 16. Parma: Jankovic 50.000, Antonis 300.000, Parolo 3.000.000, Ligi 400.000, Gabbionetta 1.000.000, Peszko 300.000, Ristovski (huazim) 150.000, Chibsah 600.000 (per gjysmen) per nje total prej di 6.250.000.
 17. Bologna: Bandini e Romarò secili 1.250.000 per gjysmen e kartonit, Kone 1.600.000 (per gjysmen), Acquafresca 750.000 (per gjysmen) per nje total prej 4.850.000.
 18. Chievo: Yohan Tavares 500.000, Radovanovic 400.000, Lazarevic 800.000 (per gjysmen), Brighenti 150.000 (per gjysmen), Coletta 100.000 (per gjysmen),  Toskic 100.000 (per gjysmen), Granoche 500.000 (per gjysmen) per nje total prej 2.550.000.
 19. Cagliari: Avelar  1.000.000 e Oikonomou 500.000, per nje total prej 1.500.000.
 20. Livorno:  eshte bere zyrtare vetem blerja e Decarli per 750.000.
© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.