Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 24, 2021

Scroll to top

Top

512 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Shperthejne protestat kunder PIF: “Kerkohet nje mbledhje urgjente: eshte vene ne rrezik i gjithe…”

Shperthejne protestat kunder PIF: “Kerkohet nje mbledhje urgjente: eshte vene ne rrezik i gjithe…”
Inter Club Staff

Amnesty International me sa duket po proteston ne menyre shume te eger ndaj futjes se PIF ne futbollin europian.

AI duket se ka kerkuar nje takim urgjent me Premier League per te diskutuar per blerjen e Newcastle nga ana e fondit sovran te Arabise Saudite.

Sipas asaj qe shkruan sot shtypi anglez, shefi i Amnesty UK Sacha Deshmukh i ka shkruar administratorit te deleguar te Premier League, Richard Masters, menjehere.

Ai ka kerkuar nje takim urgjent per te diskutuar per nje seri modifikimesh per testin e pronareve te rinj te Newcasle dhe sidomos ate te princit Mohammed Bin Salman.

Me sa duket ajo qe ka shkaktuar kete reagim te Amnisty International ka qene dakordesia e Premier League per shitjen e Newcastle tek arabet.

Ne kete moment, sipas Aminsty International, “blerja e Newcastle nga ana e tyre ngre nje seri pikepyetjesh shqetesuese per pastrimin e parave me sport.”

“Por keto pikepyetje shqetesuese ngrihen edhe per tentativen per pastrimin e imazhit te tyre te keq ne lidhje me te drejtat e njeriut dhe mbi integritetin e futbollit anglez”, ka deklaruar nder te tjera Deshmukh.

Ne Angli perflitet se pas ketyre protestave eshte edhe Levy, presidenti hebre i Tottenham qe eshte kunder ardhjes se arabeve te tjere ne Premier League.

Nderkohe qe ne Angli flitet per kete sot, ne Itali disa media mbeshtesin idene se PIF po tenton te bleje Interin dhe se ka ofruar rreth 1 miliarde euro.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.