Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

787 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Shqyrtim: St. Etienne-Inter – Turnover apo titullaret? Osvaldo, Guarin dhe Yuto…

Shqyrtim: St. Etienne-Inter – Turnover apo titullaret? Osvaldo, Guarin dhe Yuto…
Bujar Berishaj

Inter kerkon te fitoj perballe Saint-Etienne dhe te harroj figuren e keqe qe ka bere se fundi ne Tardini. Me nje fitore eventuale Interi do te siguronte kualifikimin dhe do mund te perqendrohej me shume ne kampionat.

TAKTIKA – Edhe per kete arsye Mazzarri do te dergoj ne fushe nje Inter te gatshem dhe me pak eksperimente, duke minimizuar turnoverin. Kthehen Osvaldo, Guarin dhe Nagatomo por duket e veshtire qe ata ti shohim titullar sonte. Ndryshimet e vetme do mund te jene ato te Mbaye dhe Andreolli, qe do spostonin Obin ne mesfushe dhe Vidic ne pankine. Ne porte duhet te konfirmohet Carrizo ashtu si ne ndeshjet e fundit. Me shume Icardi sesa Palacio ne sulm. Ata qe mungojne jane akoma shume: Jonathan, D’Ambrosio, M’Vila dhe Campagnaro. Ne shtepi jane edhe Hernanes per te cilin eshte marr nje mase paraprake, dhe Krhin i prekur nga gripi. Te grumbulluar Donkor, Palazzi dhe Bonazzoli.

KUNDERSHTARI – Saint Etienne luan cdo gje sonte. Il Calderone sic quhet stadiumi i francezeve ne France per shkak te atmosferes nga publiku, sonte pritet qe te jene ne nje numer jo te madh. Nje pritje dhe deshire e madhe per te mposhtur Interin, qe u ka rene ne grupin F, ata deri me tani kane koleksionuar tre barazime 0-0. Galtier do te jete pa Cogner, Clerc, Saint-Maximin dhe Cohade. Kurse eshte rekuperuar ne fund Monnet-Paquet dhe Clement. Me shume gjase do te shihet nje 5-4-1 i ngushte qe eshte pare edhe ne Meazza, megjithse pritet nje formacion me sulmues.

RREZIQET – Pavaresisht ritmit te bute francezet ne Itali jane treguar te rrezikshem. Kujdes me holandezin Van Wolfswinkel, qe duhet te jete i preferuari i turkut Erdinc. Kujdes edhe ne krahe me shpejtesine e Monnet-Paquet dhe Gradel, kurse Hamouma duhet te jete prapa shpines se sulmuesit.

KU TE GODITET – Ruffier eshte nje portier solid, por jo edhe mbrojtesit. Kapiteni Perrin duke me i vendosur sesa te mbroj, kurse Sall eshte me shume nje mbrojtez fizik me pak intelegjence taktike. Edhe ne San Siro shpesh a lene zbrazetira, duke i vene shoket ne alarm. Nese Interi do qe te denoj mbrojtjen duhet qe te shpejtoj aksionet dhe te kerkoj kombinime te shpejta, pa marr persiper posedimin e topit.

SYTE MBI – …Kuzmanovic. Pas dy paraqitjeve te mira kunder Sampdorias dhe Parmas, serbi mund te jete nje karte e rendedishme ne France. Duke pare mungesat, Mazzarri pret shume nga Kuzmanovic. Do te sherbej edhe mbeshtetja e tij nga prapa per te gjetur hapesira.

FORMACIONET E MUNDSHME: 

SAINT-ETIENNE (4-4-1-1): Ruffier; Theophile-Catherine, Sall, Perrin, Tabanou; Monnet-Paquet, Lemoine, Clement, Gradel; Hamouma; Van Wolfswinkel.
Pankina: Moulin, Baysse, Pogba, Brison, Diomande, Mollo, Erdinç.
Trajner: Galtier.
Te skualifikuar: asnje.
Jashte dispozicionit: Clerc, Corgnet, Saint-Maximin, Cohade.

INTER (3-5-1-1): Carrizo; Andreolli, Ranocchia, Juan Jesus; Mbaye, Kuzmanovic, Medel, Obi, Dodò; Kovacic; Icardi.
Pankina: Handanovic, Vidic, Nagatomo, Guarin, Palacio, Osvaldo, Bonazzoli.
Trajner: Mazzarri.
Te skualifikuar: asnje.
Jashte dispozicionit: Jonathan, D’Ambrosio, Hernanes, Campagnaro, M’Vila, Krhin.

ARBITER: Vincic (SVN).

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.