Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 15, 2019

Scroll to top

Top

362 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Sky – Ja krahasimi i bilanceve te Interit dhe Milanit: derbi luhet edhe nga ana ekonomike

Sky – Ja krahasimi i bilanceve te Interit dhe Milanit: derbi luhet edhe nga ana ekonomike
Inter Club Staff

Vitin e kaluar ishte derbi milanez por edhe kenez. Pastaj gjerat nderruan ne shtepine Milan dhe tani eshte nje sfide Kine-USA, me Elliot, fondin amerikan qe ka marre ne pronesi Milanin pas largimit t e Li.

Do te jete nje derbi ne fushe, por nje ndeshje qe luhet edhe ne fronte te tjera, si per shembyllu numrat, te dhenat ekonomike te cilat tregojne se si jane te dy shoqerite. Per kete ka folur Sky Sport ne emisionin e saj dje gjate mbremjes per derbin.

VLERA E DY KLUBEVE – Sa vlen Interi dhe Milani? Kompania prestigjoze KPMG ka vleresuar Milanin diku tek 514 milione euro ndersa Interi tek 491 milione euro.

TE ARDHURAT – Bilanici qe nga 2011-2012 deri tek i fundit, ai i 2016-2017, i publikuar i fundit tregon se zikalterit kane ndryshuar shume nga ana komerciale vit pas viti. Nga ky kendveshtrim edhe Milani po ben shume mire, por Interi akoma me mire.

Te ardhurat e Interit jane keto:

incassi inter

Te ardhurat e Milanit jane keto:

RICAVI MILAN

KOSTO E RROGAVE – Per te mos u nenvlersuar parametrat UEFA te cilat kane sjelle ne shtepine e dy skuadrave nje reduktim te ndjeshem te rrogave edhe pse tek Milani mbeten ende te larta. Impakti ne bilanc tek ky ze eshte me i larte tek Milani.

costo stipendi inter

TE ARDHURA DHE SHPENZIME – Per here te pare ne sezonin e findit Interi ka tejkalar me te ardhurat e saj shpenzimet dhe kjo eshte nje nga gjerat me pozitive per zikalterit. Ishte arritur ne 2015-2016 barazimi, por sezonin e fundit Suning ka arritur te rrise te ardhurat ne menyre te ndjeshme duke e bere Interin nje nga klubet me te forta ne bote ekonomikisht. Por objektivi nuk eshte permbushur ende: duhet te kete ende rritje.

Keto jane te ardhurat dhe shpenzimet per Interin sezon pas sezoni (te dhenat jane nga bilancet e certifikuara):

2011-2012: ricavi 201 mln; spese: 267 mln;

2012-2013: ricavi 169 mln; spese 290 mln;

2013-2014: ricavi 164 mln; spese: 199 mln;

2014-2015: ricavi 168 mln; spese: 239 mln;

2015-2016: ricavi 183 mln; spese: 183 mln;

20162017: ricavi 266 mln; spese: 226 mln.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.